Trump Putyinnal beszélgetett: Egy kicsit ők is engednek majd, egy kicsit mi is engedünk majd
Egy új fegyverzetkorlátozási egyezménynek magában kell foglalnia Kínát is - fejtette ki Donald Trump amerikai elnök újságíróknak pénteken.
Egy új fegyverzetkorlátozási egyezménynek magában kell foglalnia Kínát is - fejtette ki Donald Trump amerikai elnök újságíróknak pénteken.
Az Egyesült Államok bejelentette, hivatalosan is kilép a Közepes hatótávolságú atomrakétákról szóló szerződésből (INF). Washington azt is közölte, azt tervezi, hogy megkezdi egy új rakéta tesztelését.
Az USA kilépett abból az 1987-ben megkötött, fegyverkezést korlátozó szerződésből, amelyet Oroszország is kreatívan értelmezett egy ideje. Egy magyar elemzés azt mutatja meg, hogy az újra induló fegyverkezési verseny és az atomhatalmak szaporodása hogyan növeli a fenyegetettséget.
Előző nap Washington lépett ki az INF-szerződésből.
Szerintük nem az a kérdés, hogy megsértette-e Oroszország a szerződést, Amerika csak elkezdett kilépegetni a nemzetközi egyezményekből.
Az Egyesült Államok megkezdte a kivonulást a rövid és közepes hatótávolságú nukleáris rakéták betiltásáról szóló INF-szerződésből. A még a Szovjetunióval kötött megállapodás felmondásának első lépését azért teszik meg, mert Washington szerint Oroszország többször megsértette a szerződést. Az USA szövetségesei támogatásukról biztosították az Egyesült Államokat.
Oroszországnak nem lesz más választása, mint a válaszcsapáséról áttérni az első csapás doktrínájára, ha az Egyesült Államok az európai rakétatelepítés mellett dönt – jelentette ki Viktor Jeszin vezérezredes, az orosz hadászati rakétaerők törzsének volt parancsnoka (1994-1996) a Zvezda című hetilapnak adott interjújában.
Drága és veszélyes fegyverkezési verseny indulhat be az USA, Oroszország és Kína között, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, Washington felmondja a közepes hatótávolságú, szárazföldi telepítésű nukleáris rakétákat tiltó INF-szerződést. A szakértők szerint a döntés alapvetően megváltoztathatja Magyarország nemzetközi helyzetét is.
Az orosz elnök azt mondta, országa kénytelen lesz célba venni azokat az európai államokat, amelyek amerikai közepes és rövid hatótávolságú rakétákat fogadnak be azután, hogy az Egyesült Államok felmondja e fegyverkategória megsemmisítéséről megkötött, úgynevezett INF-egyezményt.
Moszkva nyílt konfrontációnak tartja az amerikai kongresszus által megszavazott, Ukrajnát támogató törvényt - ítélte el pénteken az orosz külügyi szóvivő a Washingtonban elfogadott jogszabályt.
Washington szerint Moszkva többször is engedély nélkül tesztelt egy földi telepítésű közepes hatótávolságú rakétát. Barack Obama amerikai elnök levélben tájékoztatta orosz kollégáját, Vlagyimir Putyint az amerikai álláspontról az ügyben – írja a The New York Times.