Az igazi trónok harca: királydráma kerülhet új megvilágításba – ha III. Károly is úgy akarja
Fél évezredes történelmi krimi megoldásához, egy királygyilkosság feltárásához járulhat talán hozzá III. Károly, ha jövőre túl lesz a koronázásán.
Fél évezredes történelmi krimi megoldásához, egy királygyilkosság feltárásához járulhat talán hozzá III. Károly, ha jövőre túl lesz a koronázásán.
Nem csak a diktatúra, a vele szemben álló művészet eszköztárai is kimeríthetetlenek. Erre két korábbi autokratikus korszak két emlékezetes, s a cenzúra által megfoghatatlanul áthallásos színházi előadása is példa.
A látszatcsillogás mögött rothadó világot, a perspektívátlanság meséjét vitte színre Alföldi Róbert a Centrál Színház Kasimir és Karoline című előadásában. Ödön von Horváth a náci hatalomátvétel előtti pillanatokban játszódó darabja konkrét áthallások nélkül is áthallásos történet a feledni vágyó emberekről. Döntéshelyzetekről, emberi viszonyokról, udvari bolondságról is beszélgettünk a rendezővel.
Kedden jelenik meg minden idők legsikeresebb Shakespeare-feldolgozása, a vérfagyasztó aktuálipolitikai rémdrámafolyam Kártyavár (House of Cards) ötödik évada a Netflixen. Donald Trump jobban járna, ha tőlük tanulna.
Brit tudósok új tanulmányukban - újabb DNS-vizsgálatokra hivatkozva - szinte biztosnak nevezték azt, hogy III. Richárd király maradványait találták meg 2012-ben egy leicesteri parkoló aszfaltja alatt. Az 500 éves csontok vizsgálatának eredményei szerint az uralkodó gyerekként szőke és kékszemű lehetett.
Napi egy palack bort ihatott élete utolsó éveiben III. Richárd angol király - derült ki az uralkodó fogának és csontjainak izotópos elemzéséből.
Leicesterben 2015. március 26-án helyezik örök nyugalomra III. Richárd középkori angol uralkodó maradványait, amelyeket két évvel ezelőtt egy parkoló építésekor találtak meg az angliai városban.
Nem kizárt, hogy III. Richárd rémületes látványt nyújtott halálakor: orrlyukain és szemüregein át mászhattak elő a fonalférgek – írja cambridge-i kutatókra hivatkozva a Múlt-kor történelmi hírportál.
A brit régészek még sohasem szembesültek ilyen kettős koporsóval, és egyelőre nem tudják, hogy kit temethettek az ólomkoporsóba, amelyet III. Richárd kőkoporsója rejtett.
III. Richárd angol király a fogazata alapján ideges természetű volt, koponyasérülései pedig arra utalnak, hogy valóban viselhetett koronát utolsó csatájában - állítják brit kutatók.
Harc folyik III. Richárd maradványaiért: leszármazottai - és még 23 ezren - azt követelik, hogy Yorkban legyen a végső nyughelye, a "megtalálók" azonban Leicesterben tervezik újratemetni.
Miután immár bizonyos, hogy meglelték III. Richárd angol király földi maradványait, a brit régészek Nagy Alfréd csontjainak felkutatására összpontosítanak.