2014. december. 03. 17:52 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 03. 17:51 Instant tudomány

Brit tudósok: III. Richárd kék szemű, szőke kisgyerek volt

Brit tudósok új tanulmányukban - újabb DNS-vizsgálatokra hivatkozva - szinte biztosnak nevezték azt, hogy III. Richárd király maradványait találták meg 2012-ben egy leicesteri parkoló aszfaltja alatt. Az 500 éves csontok vizsgálatának eredményei szerint az uralkodó gyerekként szőke és kékszemű lehetett.

A Nature Communications című tudományos szaklapban jelent tanulmányukban a Leicesteri Egyetem és az Innsbrucki orvostudományi Egyetem kutatói III. Richárd még ma is élő leszármazottainak DNS-állományát vetette össze a parkolóban feltárt csontokkal, megvizsgálták az anyai ágon örökölhető teljes mitokondriális genomot, valamint az apai ágon örökölt Y-kromoszómakészletet. 

A Turi King genetikus által vezetett kutatócsoport megállapította, hogy míg a Y-kromoszómakészlet eltér, a mitokondriális genom egyezést mutat a csontváz és III. Richárd anyai ágú élő leszármazottjai között. A kutatók így meg tudták erősíteni, hogy a rokonsági szálat tekintve Wendy Duldig III. Richárd 18. fokú unokahúga, míg Micheal Ibsen a király 16. fokú unokaöccse.

A kutatócsoport genetikai markereket használt III. Richárd szem- és hajszínének megállapítására is. Az eredmények szerint a király szőke lehetett, főleg gyerekkorában, és valószínűleg kék szeme volt. A tudósok szerint 99,999 százalék az esélye annak, hogy a parkolóban két éve feltárt csontok valóban III. Richárd maradványai, így 500 év után a király nem tekinthető többé eltűnt személynek.

A Leicesteri Egyetem kutatói szeptemberben egy tanulmányban ismertették eredményeiket III. Richárd halálával kapcsolatban. A bosworthi csatában elhunyt uralkodó valószínűleg a csupasz fejére mért ütés következtében esett el. III. Richárd volt az utolsó angol király, aki a harcmezőn vesztette el az életét.

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.