Geszti: a kultúrgettón kívül siker a dalom
A sajtó egyöntetűen negatív reakciójával nem törődik Geszti Péter, a Hungarian in Europe sikerét szerinte leginkább a nézettség mutatja.
A sajtó egyöntetűen negatív reakciójával nem törődik Geszti Péter, a Hungarian in Europe sikerét szerinte leginkább a nézettség mutatja.
„Berlin, Párizs, London, hol nem vagyunk otthon? / Menni vagy épp maradni nehéz?” – Geszti egy Sting-szám alapján írta meg a Hungarian in Europe című dalát a kivándorlásról, amelyhez közösségi videoklip készült a kint élők felvételeiből.
A magyar emberek közvetlenek és lazák, Budapest vonzóbb, mint Európa kirakatvárosai, és még vállalkozni is lehet. Szőrszálhasogatásban viszont utolérhetetlen ez a nemzet, a diszkréció fogalmát pedig nem ismerjük. Mása és Roland története „Lehet itt élni”-sorozatunk ötödik részében.
A kivándorló nem menekült, a kilométerek pedig nem tesznek hazaárulóvá – elkészült a SpeakEasy Project Menjek/Maradjak dokumentum-szériájának londoni epizódja, mely frappánsan, mindenféle állásfoglalás nélkül rakja helyre a migráció legégetőbb és legprovokatívabb kérdéseit.
Bernadett 21 évesen hagyta el az országot, fordulatos kalandok után, ma már boldog, muszlim vallású nő, szabadidejében indonéz-magyar szótárt írt. Katalin nyelvtudás nélkül, családja szétszakadása után indult Londonba, ma már azt kívánja, gyerekei soha nem térjenek vissza Magyarországra. Napokon belül debütál a hvg.hu-n az első magyar közösségi videó, a Hungarian In Europe – a beküldött életutakból szemezgettünk.
Haumann Máté 2002-ben végzett a londoni Guildhall színésziskolában, olyan hírességek nyomdokaiban, mint Daniel Craig, Orlando Bloom vagy Ewan McGregor. Közel 2000 jelentkezőből került a legjobb 23 diák közé. Úgy tűnik, mialatt az elmúlt tíz évben sikeres színházi darabokban, tévé- és mozifilmekben rutinos színésszé érett, kitartásának köszönhetően Hollywood sincs már az üveghegyeken túl.
A külföldre szakadt magyarok között ki gulyáskrémmel, ki magyar irodalomklasszikussal éli túl a szülőföld hiányát, mások a helyi magyar közösségekből merítenek erőt. Legalábbis ez derül ki azokból a videókból, amikből hamarosan összeáll az ország első közösségi videoklipje.
Egyesek egy korábban szép, de mára már lerobbant nőt, mások egy szinte már elviselhetetlenül nehéz hátizsákot látnak Magyarországban. Egyre több zenekar dolgozza fel a magyarok külföldre vándorlását, összeszedtük, milyen szemszögből és milyen hangnemben dolgozták fel a témát a hazai popzenészek, a sanzon rocktól kezdve a közéleti rapig. Így dalol a magyar az emigrációról.
Itthon kultúrrasszizmus van, az emberek gettókba zárják magukat, amelyek között nincs átjárás. Magyarország egy fekete lyuk, szellemi "leostobásodás" van, az emberek pedig trollbarlangokban élnek. A pangás időszakában csak a humorérzékünkbe kapaszkodhatunk. Geszti Péter a szentimentális Magyarország-slágertől közel tíz év alatt jutott el addig, hogy a kivándorlásról írjon sírva vigadó dalt. Interjú.
Saját színházat vitt éveken át, sorra kapta a külföldi felkéréseket, elismeréseket és díjakat, mégis úgy érezte, Magyarországonellehetetlenült, nem támogatták, elfogyott körülötte a levegő. Elment, hogy az álmait megvalósíthassa, és most végre úgy érzi, az Egyesült Királyságban megtalálta a helyét. Magyar Évával beszélgettünk.