Egy amerikai mélygarázsban bukkantunk rá Kádár János parádézós autójára
A 60 esztendős múltra visszatekintő Csajka jelenleg Los Angelesben állomásozik.
A 60 esztendős múltra visszatekintő Csajka jelenleg Los Angelesben állomásozik.
A viszonylag békés hatalomváltás, de akár a palotaforradalom is ritka volt a szovjeteknél, illetve az oroszoknál. A Kreml urai inkább kihalásos alapon veszítették el posztjukat – bár megeshetett, hogy a riválisok erre rásegítettek.
A 77 éves Julia Hruscsova a sínek mentén gyalogolt, amikor elütötte a vonat.
Örülhetnek a moszkvai hruscsovkák lakói, ha megtartja ígéretét Putyin és az orosz főváros polgármestere. A régi, lepukkant ötszintes házakból nemsokára újakba költözhetnének ugyanis.
A hruscsovi politika a nyugatinál is gyorsabb szovjet fejlődést vizionált, az „utolérni és túlszárnyalni” célkitűzés viszont sosem vált valóra: a Nyugatot nemhogy beérni nem tudta Kelet-Európa, hanem a rendszerváltás idejére drasztikusan le is maradt. Közben meghiúsult a szocialista országok tervutasításos szisztémáknál lazább összefogása, így a térség gazdasági felzárkózása még távolibbá vált.
Szinte teljesen kitörölték a történelmi emlékezetből az 1953-as németországi felkelést. A pontos részleteket csak most, hatvan évvel később kezdik feltárni. A berlini felkelésként ismertté vált, valójában országos méreteket öltött megmozdulás hatására alig egy nap alatt összeomlott a keletnémet kommunista rendszer, amelyet csak a Vörös Hadsereg beavatkozása mentett meg.
A Hruscsov-korszakban magyar politikusok többször jelentettek a szovjet nagyköveteknek a belpolitikai eseményekről - mondta Baráth Magdolna, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának osztályvezetője hétfőn az MTI-nek abból az alkalomból, hogy megjelent a könyve a Napvilág Kiadó gondozásában.
Imádta Dosztojevszkijt, csodálta a moszkvai metrót, romantikus sétákat tett Hruscsovval. Marilyn Monroe rejtélyes élete most a szovjet kémszállal gazdagodott.
Nemcsak a múltat, de a jelent és a jövőt illetően is fellángoltak a viták Németországban a berlini fal építésének évfordulója kapcsán.
Hruscsov számára nem volt más választás, mint az 1956-os magyar forradalom leverése, az azonban mégis vereséget jelentett számára - állította az egykori szovjet kommunista pártvezető fia egy vasárnapi német lapinterjúban.
Sztálin 1953-as halálának körülményei máig tisztázatlanok, így továbbra is nagy teret kapnak az összeesküvés-elméletek. Most mindenesetre egy Magyarországon kevésbé ismert verziót ismertetünk, és vetjük össze már nálunk is közölt adatokkal.