Schmidt Mária sajátosan emlékszik vissza a szovjet vezetők temetéseire
Az utóbbi évtizedekben inkább kormánypártiságával, mint szakmaiságával tüntető történész ezúttal is másképp emlékszik a múltra, mint ahogyan az volt.
Az utóbbi évtizedekben inkább kormánypártiságával, mint szakmaiságával tüntető történész ezúttal is másképp emlékszik a múltra, mint ahogyan az volt.
A Terror Háza igazgatója azért fakadt ki, mert a magyar miniszterelnökön kívül más ország vezetője nem utazott Moszkvába Mihail Gorbacsov temetésére.
1988-ban az angol Sky Channel is bemutatta, amint Csepregi Éva diszkóritmusban élteti a szovjet pártfőtitkárt. A dalt angol és magyar nyelven is elénekelte a Neoton sztárja.
Ma már elképzelhetetlen volna, hogy egy volt szovjet vezető nyugati tévéreklámban szerepeljen, ráadásul az őt érő kritikák is megfogalmazódjanak benne.
A hidegháború lezárása és az Európai történelemre gyakorolt hatása miatt méltatják a Nobel-békedíjas szovjet vezetőt.
A szovjet idők alkonyán Moszkva hátráltatni próbálta Litvánia függetlenségét. A Nyugat akkor is habozott, de a litvánok hazafisága, no meg a piaci viszonyok és a szovjet hatalmi viszályok megtették a magukét.
Az orosz hatóságok bezárták az egyik legrégibb és legismertebb orosz civilszervezetet, a Memorialt. A lépés egyszerre két dolgot is bizonyít: azt, hogy a Putyin-rendszer nem tűr semmiféle valódi ellenzéket, illetve azt, hogy a Kreml tovább folytatja a Sztálin-korszak tisztára mosását.
Penny Gold darabja Raisza Gorbacsova, az első és utolsó szovjet elnök feleségének naplója alapján készült.
Moszkva kész együttműködni Washingtonnal a közepes és rövid hatótávolságú nukleáris eszközök felszámolásáról szóló megállapodás (INF) végrehajtásával kapcsolatban felmerült kölcsönös kifogások ügyében - közölte Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára oszkvában John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval.
És hol van még a ciklus vége?
Úgy tűnik, hogy a világ újabb háborúra készül, s ismét valóssá vált a nukleáris fenyegetés – véli Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök.
Mihail Gorbacsov egykori szovjet államfő a Krím-félsziget 2014-es orosz elcsatolását helyeselte egy korábbi interjúban, ezért nem mehet Ukrajnába – közölte csütörtökön az Ukrán Biztonsági Szolgálat a Twitteren. A Nobel-békedíjas politikus elutasította, hogy kommentálja az ukrán hatóságok döntését.