Videó: Összeütközött egy kínai és egy Fülöp-szigeteki hajó a Dél-kínai-tengeren
A hajók a vitatott hovatartozású a Spratly-szigetcsoportnál ütköztek, Manila szerint a kínai hajó háromszor is beléjük ment. Két hete is történt már itt ütközés.
A hajók a vitatott hovatartozású a Spratly-szigetcsoportnál ütköztek, Manila szerint a kínai hajó háromszor is beléjük ment. Két hete is történt már itt ütközés.
Manila nem akar háborút szítani, de megfélemlíteni sem lehet - szögezte le a Fülöp-szigeteki elnök.
Kína és a Fülöp-szigetek között régóta vita tárgya, hogy kihez tartozik néhány zátony a Dél-kínai-tengeren.
A hajót a Fülöp-szigetekiek futtatták zátonyra, mert ezzel akarták megakadályozni Kína további terjeszkedését a térségben. A hajóroncson azóta egy maréknyi Fülöp-szigeteki katona teljesít szolgálatot és ennek a helyőrségnek a váltását szállította az a csapatszállító, amelyikre a hétvégén vízágyúval lőtt rá a kínai parti őrség egyik hajója.
A kínai hadsereg szerint egy amerikai felderítő repülőgép szándékosan behatolt a kínai haditengerészet gyakorlóterületére. Az Egyesült Államok szerint a terület a nemzetközi légtérhez tartozik. Kína szerint a Dél-kínai-tenger gyakorlatilag teljes egészében az ő fennhatósága alatt áll.
Az amerikai haditengerészet F-35C típusú vadászgépe január végén csapódott a Dél-kínai-tengerbe.
A 100 millió dollárt érő F-35-ös vadászgép a haditengerészet elmondása szerint egy malőr folytán csapódott bele a Dél-kínai-tengerbe.
Peking provokációnak tartja, hogy egy amerikai hadihajó megközelítette a vitatott hovatartozású, a dél-kínai-tengeren fekvő, de kínai fennhatóság alatt álló Jungsu (Fiery Cross) szigetet. Az eset miatt kedden két J-11-es vadászgépet és egy Y-8-as felderítő járőrgépet küldtek ki.
Tengeri követeléseket vontak kétségbe a manőverrel.
Miközben az idegenek hatalmukba kerítették a hajót, a közelben lévő másik kínai halászhajónak sikerült elmenekülnie. Az elfoglalt hajóval megszűnt a kapcsolat.
Két olajfoltot is láttak ugyan a Dél-kínai-tengeren abban a térségben, ahol a repülő a feltételezések szerint lezuhant, de az est beállta előtt a gép roncsait nem találták meg.
Kína leendő vezetője igyekezett megnyugtatni pénteken a délkelet-ázsiai országokat afelől, hogy békés kapcsolatokra törekszik velük.