Autó HVG 2024. szeptember. 02. 07:21

Már alig kapni olcsó kisautókat

Az elérhető árú és kisméretű új személyautót vásárolni szándékozók dolga mostanság egyre nehezebb.

Citroën C1, Ford Fiesta, Peugeot 108, Renault Twingo, Smart Fortwo és még hosszan folytathatnánk a sort azon relatíve olcsó és kicsi személyautók sorával, melyek a közelmúltban utód nélkül tűntek el a piacról.

Az autógyártók – többek közt a piaci szabályozások miatt – egyre inkább elfordulnak a kedvező árú kicsi modellektől, és egyre nagyobb figyelmet szentelnek a nagyobb árréssel kecsegtető drágább, nagyobb típusoknak.

Az ADAC adatai szerint míg 2014-ben még közel 90 belső égésű motoros és elektromos kisautó volt kapható a piacon, addig idén már jóval kevesebb, mint 80 ilyen kocsi érhető el, ráadásul ezek átlagára az elmúlt tíz évben 14 ezer euróról bőven 22 ezer euró fölé növekedett. A drágulás egyik oka az EU-szinten kötelezővé tett biztonsági felszerelések bevezetése.

Míg 2020-ban a legolcsóbb kocsik között jegyzett lágyhibrid benzines Fiat 500 12 990 eurón nyitott, addig most már 17 490 eurót kell fizetni érte.

Fiat 500
Fiat

A német autóklub arra is felhívja a figyelmet, hogy az elektromos kisautók szépen lassan teret nyernek maguknak, ugyanis míg 10 éve még csak 8 ilyen modell volt elérhető, addig idén már 22, viszont ezzel párhuzamosan az átlagár 20 ezerről 30 ezer euró magasságára emelkedett.

Az elektromos Fiat 500e ára a 2020-as 23 560 eurós szintről mostanra 29 490 euróra nőtt.

Magyarországon jelenleg a Mitsubishi Space Star a legolcsóbb új személyautó, igaz ennek a 71 lóerős 3 hengeres szívó benzinmotorral szerelt típusnak a 4,44 millió forintos változata annyira fapados, hogy még rádió és klíma sincs benne.

Mitsubishi Space Star
Mitsubishi

Ugyancsak olcsónak mondható a Dacia Sandero és a Fiat 500, melyek itthon 5,5 millió forinton nyitnak.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.