Súlyos tétel lehet, ha valakire lecsap a lopós autó, igaz a végösszeg erősen függ a szabálysértés mértékétől is.
Jellemző továbbra is, hogy csak drasztikus, kirívó szabálytalanság esetén vitetik el a szabálytalanul parkoló autókat a budapesti kerületek. Ilyen, ha valaki kapubejáró előtt hagyja a kocsiját, vagy olyannyira kilóg az úttestre, hogy már a buszforgalmat is akadályozza – írja a Pénzcentrum oldal annak kapcsán, hogy a budapesti kerületek milyen mennyiségben vittetek el járműveket tavaly és idén.
A kép nagyon vegyes az egyes területeknél a mennyiséget és az okokat illetően is. A II. kerület önkormányzata például azt közölte, hogy tavaly összesen 71-et szállítottak el, idén pedig 53 ilyen autójuk volt, de ezen autók közül alig 15-20 darabot váltottak ki végül a tulajdonosok. Nagyon jellemző ugyanis valamennyi kerület esetében, hogy az elszállított autók roncsok, vagy más okból végleg elhagyott járművek. Újpesten arra is volt példa, hogy egy törött luxusterepjárót, illetve annak főbb alkatrészeit úgy helyezték el a kerület közterületein, hogy azok több parkolóhelyet is elfoglaltak, ráadásul a tulajdonos a figyelmeztetésekre és a felszólításokra sem reagált.
A pesti oldalon sem jobb a helyzet, Erzsébetvárosban idén már 63 autót szállítottak el, amiből összesen 13-at váltottak ki. Budapest VIII. kerületében szintén jelentősen emelkedett az elszállított járművek száma, de itt is a roncsautók vannak túlnyomó többségben. Legkirívóbb esetekként azokat tartják számon, amikor roncsautókban terjesztettek kábítószert, de állati nyesedéket is helyeztek már el azokban, ami napok alatt elkezdett rohadni. A XIX. kerületben szeméttel teli kisteherautóért, Csepelen pedig körözött autóért is hívni kellett a trélert.
Egy-egy elszállított autó kiváltása pedig igencsak komoly összeg lehet. Nem csak az elszállítás költségeit kell kifizetni, ami akár 20 ezer forint, hanem naponta 1200 forintot kell fizetni a tárolásért, amire még rájön a „távolléti helyszíni bírság”, ami néhány tízezres tétel is lehet. Így akár százezres is lehet a végösszeg a szabálytalanság mértékétől függően. Például, ha valaki mozgáskorlátozottaknak fenntartott helyen parkol jogosulatlanul, az a szabályok szerint legkevesebb 65 ezer forintos helyszíni bírságot kap, de a pénzbüntetés 130 ezer forint is lehet.
Ha valaki „csak” kerékbilincset kap, és 48 órán belül nem jelentkezik, hogy leszedjék (a 11 500 forintos bírság megfizetését követően), akkor szintén elszállítják az autót, és az már egy drágább történet lesz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.