Klasszikus vonalvezetés, modern hajtásláncok és high-tech tűzijáték a továbbra is a világ egyik legjobb utazó autójának mondható új E-Klasse arzenáljában, mely utolsó alkalommal épül belsőégésű motorokra. És akár teljesen magától is képes indexelve sávot váltani.
Bár az E-osztály elnevezést csak 1993 óta használja a Mercedes, a típus gyökerei egészen 1926-ig, az akkor debütált 8/38 hp-ig (W02) nyúlnak vissza. Tradícióból tehát abszolút nincs hiány, és a stuttgarti márka az elmúlt közel 100 esztendőben számtalanszor bizonyította, hogy ért a remek utazó autók gyártásához.
2023-ban már a hatodik generációs E-Klassénél tartunk, mely nem titkoltan az utolsó belsőégésű motoros platformra épülő nekifutás, és amely ily módon sokak számára egyfajta utolsó szippantás a jóból.
Bécsben és az osztrák-magyar határ környékén vezettük először az elsőtől az utolsó csavarig teljesen új fejlesztésű W214-es szériát.
Klasszikus értékek
Az új E-osztály vonalvezetése nagymértékben hasonlít a pár éve debütált S-osztályéra, laikusok talán a lámpák révén különböztethetik meg legkönnyebben egymástól a két típust. Az ezúttal is szuperokos fényszórókban más menetfényekre lehetünk figyelmesek, a hátsó lámpák megjelenését méretes csillag motívumok teszik karakteressé.
A klasszikus design nem annyira megosztó, mint a szintén nemrégiben kijött új 5-ös BMW enyhén véleményes formaterve. Bár a szépség megítélése ugyebár meglehetősen szubjektív dolog, ki merjük jelenteni, hogy az új Mercire egyszerűen jól esik ránézni, amiben többek közt a jól eltalált arányoknak is komoly szerepe van.
A pont méretes hűtőrács kívánság szerint világíthat – ha nem tetszik ez a magamutogató opció, akkor egyszerűen csak nem kell beikszelni az opciós listán.
A Sindelfingenben gyártott szedán 4,95 méter hosszú és ily módon több, mint 11 centiméterrel rövidebb a bajor riválisánál, és ugyancsak fontos különbség, hogy az E-Class közel 4 centiméterrel alacsonyabb az új 5-ösnél.
A 0,23-as légellenállási együtthatóra sem lehet panasz, főleg annak ismeretében, hogy ezúttal ugyebár az EQE-től eltérően nem áldozták be a szépséget az aerodinamika oltárán. A kombi 0,26-os értéke sem rossz, a Shooting Brake beütésű formaterv szintén nagyon betalál.
Bár a tengelytáv 3,4 centiméterrel elmarad az új 5-ösétől, a helykínálat több, mint rendben van, az elődhöz képest némi előrelépésnek lehetünk tanúi mind fejtér, mind lábtér fronton. A hátsó üléspozíció pedig nem kicsit jobb, mint az EQE-ben.
A csomagtér 540 literes, de a plug hibridek esetében be kell érnünk 370 literrel, viszont mostantól végre ez utóbbi esetben is sík a padló. A 40:20:40 osztatú hátsó üléstámlák ledöntésével hosszabb tárgyakat is szállíthatunk, de praktikum fronton továbbra is verhetetelen a kombi, mely kiviteltől függően 615-1830, illetve 460-1675 literes térfogattal és remek pakolhatósággal kecsegtet.
A BMW egyelőre még adós az 5-ös Touring leleplezésével.
Szezám tárulj!
Az ajtók feltárását követően a már első blikkre is komfortosnak tűnő ülések által meghatározott otthonos hangulat fogad bennünket, aztán pedig rögtön ott a technológiai tűzijáték műszerfal. Persze vissza lehet sírni a régimódi analóg órás idők szépségét, de ha objektívek szeretnénk maradni, akkor kijelenthetjük: a Mercedesnek ebben a kategóriában valami ilyesmi csúcstechnikát illik virítania 2023-ban.
Az EQS-ben debütált 141 centiméter széles üveglapot és három gigantikus kijelzőt felvonultató Hyperscreen helyett ezúttal egy kicsit földhöz ragadtabb, de az S-osztályénál némileg modernebb hatású műszerfalat kapunk. Welcome Superscreen!
A remek fogású, de sajnos továbbra is apró értinőfelületekkel szolgáló kormány mögött 3D üzemmóddal is szolgáló 12,3 colos panel figyel, az infotainment rendszer középső képernyője 14,4 colos, az anyósülés előtti kijelző 12,3 colos.
A felhasználói felület egész jól kezelhető, gyorsan kiismerhető, a rendszer remek sebességgel, döccenésmentesen teszi a dolgát. Az elöl helyet foglaló utas akár menet közben is fogyaszthat webes és videós tartalmakat, a jobb oldali kijelző képe ilyenkor a biztonság miatt automatikusan láthatatlanná válik a sofőr számára.
Vadhajtások
Nem tudni, mi szükség volt a TikTok és az Angry Birds E-osztályban történő meghonosítására, mint ahogy azt sem igazán értjük, hogy miért pont ebben a modellben debütált a zene ritmusára villogó hangulatvilágítás. Ettől függetlenül a 21 hangszórós 730 W-os Burmester 4D hi-fi zseniálisan szól, és ha éppen arra vágyunk, akár az üléseket is képes aktívan rezegtetni, de természetesen rendes masszírozás is kérhető.
Az alap hangrendszer 7 hangszórós és 125 W-os, ennek kvalitásával a nemzetközi menetpróbán nem állt módunkban megismerkedni.
Nemcsak külső, belső kamerákból sincs hiány, melyek nemcsak az éberségünket és a kézmozdulatainkat figyelik, hanem abban is segítséget nyújtanak, hogy Webex vagy Zoom videókonferencián vegyünk részt – természetesen csak álló helyzetben.
A hagyományos kulcs helyett egyszerűen az iPhone-unkat is használhatjuk, és ha Apple Watch figyel a csuklónkon, annak pulzusadatait átveszi a fedélzeti számítógép.
Újdonság az utazási betegség elleni funkció, mely megdönti az első utasülést, irányított friss levegőt fúj be az aktív lamellás légkondicionálóból, a hangulatvilágítás pedig a sebességnek megfelelően animált fényt bocsát ki magából.
Az új E-Klasse ezenkívül a tüneteket csökkentő videóanimációt játszik le a kijelzőn, aktiválja az ionizátort és a fedélzeti parfümbefújást, illetve igény szerint bekapcsolja az audió rendszert. Az autó álló és mozgó helyzetében egyaránt használható program 10 percig tart és a végén az utasülés automatikusan visszaáll az eredeti pozíciójába.
Indulás!
Az utastérben nemcsak akkor uralkodik csend, ha éppen a plugin hibrid technika miatt nem jár a belsőégésű motor. A vaskos zajszigetelés és a több mint 500 mikrofon segítségével végzett tesztelés megtette a hatását, csak padlógázra válik enyhén tolakodóvá a picit talán rangon aluli négyhengeres orgánum.
A forgalmazás őszi megkezdésekor csak 2 literes négyhengeres motorok lesznek elérhetők az európai kínálatban, a 3 literes hathengeres egységek és a dízel plugin hibrid néhány hónappal később érkezik majd.
Az összes hajtásláncban található villanymotor, a 48 V-os lágyhibridek elektromos egysége 23 lóerőre izmosodott. Kezdetben az opcionálisan összkerék-hajtással is rendelhető 197 lóerős E220d az egyetlen dízel, benzin fronton a 204 lovas E200 jelenti a belépőszintet.
A plugin hibridek közül a felár ellenében négykerék-hajtású E300e-ben egy 204 lóerős benzinmotor és egy 129 lovas villanymotor biztosít 312 lóerős összteljesítményt, illetve akár 118 kilométeres e-hatótávot.
Az alapáron összkerekes, 2265 kilogrammos E400e 4Matic 381 lóerős teljesítménye mellé 111 kilométeres elektromos hatótávolság társul. A 0-ról 100-ra 5,3 másodperc alatt felpattanó zöld rendszámos végsebessége 250 km/h.
Az akkumulátor 25,4 kWh kapacitású, széria a 11 kW-os AC-töltő és az extralistán 55 kW-os DC-töltő is található.
Továbbfejlesztették a kilencfokozatú automata váltót és az acélrugós felfüggesztést, a Technik csomag légrugózást és a hátsó kerekeket maximum 4,5 fokkal elfordító összkerék-kormányzást vonultat fel. A felniméret 17 és 21 col között mozog.
Magától indexel
A menetpróba során egy E300e-t vallattunk kicsit hosszabb ideig, mely meggyőző 550 Nm-es produkciót ad elő, az előzések gyorsan és biztonságosan letudhatók vele, és a 100 kilométer körüli e-hatótáv is hozható a gyakorlatban. Ez a kivitel 6,4 másodperc alatt gyorsul fel 0-ról 100-ra, és vélhetően kevesek kritizálják majd amiatt, hogy az Autobahnon legfeljebb "csak" 236-tal képes suhanni.
A tesztautó futóműve egyértelműen komfortra hangolt, enyhén hajószerűen hullámoztunk át az úthibákon, a rövidebb ideig kipróbált AMG-Line verzió feszesebb felfüggesztése sokkal meggyőzőbb volt az osztrák főváros közeli szerpentineken. Amelyek persze a hazai utaktól eltérően patika minőségűek.
A korábbiaktól eltérően immár indexelni sem feltétlenül szükséges az automatikus sávváltáshoz. Autópályán haladva bekapcsolt tempomat esetén az autó teljesen magától aktiválja az indexet és így előzi meg balról a lassabb járműveket, utána pedig visszasorol a megfelelő sávba. Sőt, ha aktív a navigáció, akkor a megfelelő autópálya lehajtóhoz közeledve automatikusan levisz a jobb oldali sávba.
Kipróbáltuk, egész jól működik a dolog, bár Európában egyelőre még engedélyeztetésre vár a technika, és nem szabad elfelejteni, hogy ez még mindig csak 2-es szintű önvezetés, a kormányt végig fogni kell, különben jön a digitális kolompolás.
Konklúzió
+: szemrevaló formaterv, otthonos utastér, remek vezethetőség, modern hajtásláncok, high-tech arzenál. –: a 6 hengeres motorokra és a dízel hibridre várni kell, néhány felesleges extra, egyelőre ismeretlen árak. |
Persze vissza lehet sírni a régi szép időket, a dobozosabb karakteres E-osztályokat, a hangulatos ódon műszerfalakat és a delej nélküli nagy motorokat, de be kell lássuk, hogy a Mercedesnek is haladnia kell a korral.
És ha már így van, akkor bizony remek munkát végeztek a csillagosok az új E-osztály esetében, és tulajdonképpen örülhetünk annak, hogy a formaterv és a tisztán elektromos hajtás miatt sokak számára egyáltalán nem pálya EQE kapott még egy földhöz ragadtabb utolsó testvérmodellt.
Most már csak az a kérdés, hogy mennyibe kerül majd az új E, merthogy az árakat egyelőre nem hozták nyilvánosságra – erre várhatóan augusztus közepén kerül sor. Viszonyításképp, a kifutó generáció 20,9 millió forintos áron búcsúzik.
A vadonatúj 5-ös BMW a 20i alapmotorral 23,3 millió forinton nyit, a 20d 24,1 millió forinttól indul, az elektromos i5-ösök pedig minimum 28,6-40,5 millió forint kifizetését követően vezethetők haza.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.