Nagy lehet az akkumulátorgyártó-sűrűség a BMW magyarországi gyára környékén néhány éven belül, ugyanis pár nappal világ legnagyobb akkugyártója, a CATL beruházásának bejelentése után, egy másik kínai szereplő is feltűnt a színen.
A Reuters exkluzív forrásai szerint 2025-től a kínai Eve Energy akkumulátorcella-gyártó lenne a BMW Debrecenben készülő elektromos autóinak fő beszállítója. Az Eve Energy a BMW járműgyár közvetlen szomszédságában építené fel üzemét, ami a BMW-n kívül máshova is szállítana Európába. A hírügynökség szerint a szerződéseket már aláírták, de sem az Eve Energy, sem a BMW szóvivője nem kommentálta az információt. A bajor prémium márka szóvivője jelezte, hogy a cég szeptember elején készül „akkumulátorokkal kapcsolatos bejelentéseket” tenni.
Az Eve Energy már most is szállít akkumulátorcellákat a BMW-nek Kínában, amelyek a Tesla legújabb típusú, nagyobb celláihoz hasonlóak. A bajorok ugyan jelenleg a hagyományos kisebb prizmacellákat használják általánosan, amilyet a kínai CATL és a dél-koreai Samsung SDI gyárt nekik, többek közt a BMW i4, iX és i7 modellekbe, de a jövőben ez változhat. A BMW legújabb generációs elektromos autóiban, amelynek alapja a „Neue Klasse” platform lesz, a BMW állítólag már ezt a nagyobb, 46 mm átmérőjű és járműtípustól függően rugalmas magasságú akkumulátorcellákat használná – írja az electrive.com a hír kapcsán.
A Neue Klasse alapra épülő autók első gyártási helyszíne Debrecen lesz, és az Eve Energy-gyárnak is leginkább az eltérő cellák miatt lenne értelme, azt követően, hogy néhány napja a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a szintén kínai CATL is bejelentette, hogy 100 GWh-s akkumulátorcella-gyárat épít Debrecenben.
Körvonalazódik, milyen autók lehetnek a debreceni BMW-gyár első termékei
Az autógyártó vezetője, Oliver Zipse elárulta, milyen két karosszériaváltozat készül majd nálunk.
A sencseni tőzsdén jegyzett CATL az ügyfelei között tudhatja a Teslától a Kián keresztül a BMW-ig a világ legtöbb nagy autógyártóját, miközben létfontosságú lítiumbányákat birtokol szinte minden földrészen, Kínától Kongón keresztül Kanadáig. A CATL Magyarországon is egyből az élre tör, 100 gigawattórás kapacitásával több akkut fog gyártani, mint a már régebben megtelepedett két dél-koreai cég, az SK Innovation és a Samsung együttesen.
A BMW versenytársa, a Mercedes-Benz azonnal bejelentette a debreceni beruházás kapcsán, hogy a stuttgarti cég lesz a CATL új magyarországi gyárának a fő megrendelője. Ekkor még szó sem volt az EVE Energy celláiról, de a Reuters jelentése sem zárja ki, hogy a BMW-nek a CATL-gyárból is szállíthatnák majd, amely indulása hivatalosan öt év múlva esedékes, míg a debreceni BMW-gyár a hírek szerint már 2025-ben elkezdene termelni.
Az EU szabadulna a kínai akkumulátorgyártóktól, az Orbán-kormány most hozza be a legnagyobbat
Ráharapott Orbánék csalijára Kína egyik leggazdagabb embere. Cserébe már nemcsak az orosz gáztól, hanem a kínai lítiumtól is függ a magyar gazdaság. Az elektromos autókba akkumulátorokat gyártó CATL minden idők legnagyobb külföldi befektetését hozza Magyarországra.
Az Eve Energy mindenesetre már március végén nem kötelező erejű szándéknyilatkozatot írt alá a helyi önkormányzattal a debreceni Déli Gazdasági Övezetben 45 hektár megszerzéséről, amelyről be is számolt a kínai média. A rendelkezésre álló információk ismeretében, hogy végül, melyik cég lesz a fő beszállítója a debreceni BMW-nek az valószínűleg csak a BMW szeptember eleji bejelentéséből derül ki.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.