Autó hvg.hu 2022. június. 20. 06:33

Elstartolt a nagy futam, most először magyarok is megteszik a 16 napos, 7500 km-es túrát

A német Superlative Adventure Club idén 11. alkalommal rendezi meg Baltic Sea Circle nevű versenyét: a 7500 kilométeres túrát a szervezők a világ legészakibb rallyjaként aposztrofálják, hiszen bőven az Északi sarkkörön túlra viszi a versenyzőket, egészen a kontinentális Európa legészakibb csúcsáig, a Norvégiában található Nordkappig. Ahova – a verseny történetében először – szombaton magyarok is elindultak.

A 16 napos verseny érdekessége, hogy nem kijelölt útvonalon zajlik. A szombaton Hamburgból elindult csapatok egy általuk választott útvonalon, közutakon, kilenc ország – Németország, Dánia, Svédország, Norvégia, Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország – érintésével kerülik meg a Balti-tengert.

FQSR

A Funeralistic Quantum Space Rangers (F.Q.S.R.) néven autózó magyar csapat a hvg.hu-nak elmondta: szabályokból nem sok van, a meglévő néhány regula viszont különösen izgalmassá teszi a versenyt. A legfontosabb, hogy a csapatoknak egy legalább 20 éves járművel kell indulni. GPS-t és egyéb navigációt nem használhatnak és az autópályákat is kerülniük kell. Útközben kisebb-nagyobb feladatokat és kihívásokat kapnak majd a szervezőktől, ezeket teljesítve szerezhetnek pontokat.

Az F.Q.S.R. két tagja, Suhajda Gábor és Tóth Krisztián – akik régi munkatársak és barátok – még 2019-ben neveztek és kezdték meg a készülődést, de aztán a 2020-as és 2021-es versenyen a Covid-járvány miatti korlátozások miatt nem tudtak elindulni. Idénre azonban minden akadály elhárult, és hetek óta aktívan készültek a szombati indulásra.

FQSR

A versenyt egy 2000-es évjáratú Chrysler PT Cruiserrel teljesítik. Az autót valóságos közúti űrhajóvá alakították és sok-sok praktikus extrával látták el. Az autó tetején helyet kapott például két mini szélerőművel is, a menetszél által termelt árammal erről telefonokat és egyéb eszközöket tudnak majd tölteni. Nem titkolt céljuk extra pontokat szerezni a legmenőbb járgány kategóriában. Hogy erre komoly esélyeik vannak, azt mindennél jobban bizonyítják a járműről készített képeik.

FQSR
FQSR

A Baltic Sea Circle rally egyik fontos kihívása az adománygyűjtés. Minden csapatnak egy 750 eurós adománygyűjtési kampányt kell futtatnia, amellyel egy általuk választott célt támogathatnak.

Az FQSR az idén 30 éves Tilos Rádiót támogatja, itt tud lehetőségei szerint beszállni a kampányba.

A magyar csapat tervezett útvonala már megvan, de ahogy a csapattagok elárulták, számos részletet útközben fognak pontosítani. Szállást például az út nagy részére nem foglaltak előre, hiszen egyelőre abban sem biztosak, hogy melyik nap mennyi vezetés után fognak megpihenni. „Vadkempingezés, sátrazás, autóban alvás. Bármi jöhet” – vallják, és biztosak benne, hogy sok improvizációra is szükség lesz.

A magyar csapat Svédországban
FQSR

Az FQSR sok izgalmas bejelentkezést és gyönyörű tájakat ígér. A magyar csapat kalandjait Instagram-csatornájukon és Facebook-oldalukon lehet követni, FindPenguins-oldalukon pedig a színes tartalmak mellett valós időben látható a térképen, éppen merre járnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.