Alig pár hete tették közzé a 2019-es Év Autója díj jelöltjeit, amelyek közt ott van a dél-koreai cég új kompaktja is. Mi is megszavaztattuk az olvasókat, és ezek után sejthető talán, ki lett a nyertes. Megnéztük, mitől ekkora favorit mára a Kia.
Több mint négyezer szavazat érkezett a hét jelöltre, ebből 26 százalék hozta ki győztesnek a Kiát. Az, hogy hivatalosan is lesz-e az év autója, majd március elején, a Genfi Autószalonon kiderül, de nézzük meg már most, honnan ered bizalom?
Az biztos, hogy Kiának mostanra megvan az erős pozitív imidzse, amelyért elég sokat is dolgoztak az elmúlt húsz évben. A cég jól láthatóan tart valamerre, érthető hosszú távú stratégiával. És szinte mindenük van: divatos SUV, hibridautók, elektromos autó. Üzembiztosan és egyre több tapasztalattal hozzák azt a színvonalat, amely a legtöbb autóvásárlónak bőven elég. Arról nem is beszélve, amit még az Audi vezére is elismert egyszer egy interjúban, hogy zseniális húzás volt Kia részéről, amikor felismerte: egy szolgáltatás - jelen esetben a 7 éves garancia - fontosabb lehet egy vásárlónak, mint maga a termék.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/2bc8058d-ac7c-4a5e-a889-3b0a2b1681c8.jpg)
Bizonyos értelemben persze a Kia/Hyundai a mostani idők Toyotája, és elég nehéz komoly érzelmi köteléket kialakítani mondjuk egy átlagos Ceed-del, vagy Niroval. De a Kia lényegében ezt már ezt is orvosolt: megcsinálták a Stingert, amelyet bármelyik autóipari katalógus címlapjára ki lehet tenni.
A Cee’d, már csak Ceed
Fontos változás ez is, a normálisabb név is mutatja, hogy talán rájöttek a dél-koreaiak is, nem kell minden áron valami nyakatekert szellemeskedéssel megnehezíteni a dolgokat. Mondhatni, hogy az új Ceed dizájnjával is sokkal inkább a semleges tutira játszottak, mint az egyediségre. Pedig az új kompakt dizájnja a Stingertől származtatható, a vezető dizájner Peter Schreyer, aki német és az Audi vezető tervezője volt korábban, meg is mondta, a leginkább látványos autójuk formajegyeit kell átvinni a több modellre is. Az mondjuk már furcsább megközelítés, hogy annyira olyan ebben a kék színben, mint az új Ford Focus, hogy az első internetes kémfotók alapján még össze is keverték őket.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/a6e28bff-a995-4902-aff6-03d864145d58.jpg)
Az utastér minősége, megjelenése illik az összképhez. Van itt ugyan némi vitatható feketezongora lakk, de nagyon jó minőségű, habosított műanyagok is. Elől-hátul bőven elférni, a 2,65 méteres tengelytávot jól osztották be, ráadásul a hátsó fejtér sokkal nagyobb, mint az elődjében volt, a csomagoknak pedig 395 liternyi hely jut. A sofőrülés minősége és az üléspozíciója kifejezetten meggyőző, az elektromos mozgatású, széles oldalfalú ülések jól tartják a felsőtestet is, és fűtés-hűtés opcióval is rendelkeznek. A kormányon lévő gombok sem igénytelen műanyagok.
A vezető előtti műszerfal sportos a „két nagy csővel”, az infotainment-rendszer szabadon álló érintőképernyője nyolchüvelykes, nagy felbontású, rajta egy TomTom navigációs rendszer fut. A vezetési asszisztensek között természetesen megvan már a sávtartást segítő automatika is, amely a félig önvezető mód egyik legfontosabb eleme. Külön kapcsoló gombot kapott, így nem kell a menüből előkotorászni, amikor ki akarjuk kapcsolni, ami dicséretes praktikum. Amit szintén ki lehet emelni, a tolatás közbeni keresztforgalom figyelmeztetés, ami sokat spórolhat egy-egy neccesebb helyzetnél.
Duplakuplung már itt is
A motortérben az új, 1.4 literes T-GDI – benzines - négyhengeres egység volt - 140 lóerővel és 242 Nm-es maximális nyomatékkal. Mivel ez egy automata változat volt, nagyon kíváncsiak voltunk, hogy az új motor és az új, duplakuplungos, hétfokozatú váltó, hogyan szolgálja ki egymást. Kiderült, elvégezték a munkájukat a fejlesztők: nem volt semmilyen bizonytalankodás a fokozatok között, pedig az ilyen váltóknak vannak kritikus pillanataik. Ilyen például, amikor egy kereszteződésbe óvatosan beérkezünk, majd ott "ki kéne lőni", de a váltó elkezd agyalni, melyik fokozat is kéne hirtelen? Ezek elég bosszantó pillanatok, de egyáltalán nem volt hasonló tapasztalható a Ceedben. Nincsenek viszont váltófülek a kormány mellett, azok tehát, akik esetleg szeretnek manuális módban bűvészkedni, itt a kardánboxon lévő előválasztón kapcsolgathatják fel-le a fokozatokat. Az automataváltó felára 500 ezer forint a manuális váltóhoz képest, de tényleg meggyőzően jónak tűnt.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/4786f976-ac21-493b-876b-e20404173303.jpg)
A futómű karaktere is amolyan „mindenkinek jó”, de lehet vele kanyarvadászkodni is kicsit. A kocsi hátulja, ugyanis, mintha élénkebb lenne a szokásos kompaktokénál. Az biztos, hogy könnyűnek érződik a Ceed, és - a felszereltségtől függő - 1300-1400 kilós közötti saját tömegével lényegében az is. A menetdinamikát egyébként lehet kicsit támogatni a Sport-gombbal, ilyenkor váltás előtt a 6000-es fordulatnál jelentkező maximális teljesítményig is simán elforog a motor. A fogyasztás ilyen autózás mellett persze nem lesz a legszerényebb, nekünk is 8,3 litert írt ki átlagra a fedélzeti visszajelző. Autópályás tempónál egyébként már van némi zaj az autóban, de nem a motor üvölt 2600-as fordulat mellett, így a zörej talán az általános zajszigetelés hibájának, illetve még inkább a téli gumiknak tudható be.
A mostani Kia Ceed simán versenyben van a kategória másik friss és fontos darabjával, a Ford Focusszal: mehetnek egymás ellen az év autója címért. Jövőre ugyanis már jön az új Golf, és a németek nem szokták elszórakozni a 40 év alatt megszerzett presztízsüket.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/729e42c5-1e72-493b-8e1e-70268502552c.jpg)
A nálunk járt, 1.4 literes turbós Kia Ceed minden részében tartja a lépést a kategóriatársakkal, és még erre lehet odadobni aduászként a 7 év garanciát, amivel persze sokszor a második tulajdonosok járnak igazán jól, a rendben tartott autó révén. Mindezért a 6,9 millió forintos ár reálisnak tűnik egy DCT-váltós, elektromos üléses, navigációval, tolatóradarral és kamerával ellátott, 16 colos könnyűfém kerekkel szerelt, ülés- és kormányfűtést is tartalmazó változat esetében.