Egy svéd cég töréstesztre vitt két népszerű autót, hogy kiderüljön, mennyire biztonságosak, ha rozsdásodik a kasztni. Az eredmény ijesztő.
Az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően ma már olyan biztonsági felszereltséggel készülnek az autók, hogy azok képesek megelőzni egy balesetet, vagy ha már bekövetkezik a baj, jelentős mértékben csökkentik a sérülés mértékét. Mindehhez persze igazodtak a törésteszteket végző szervezetek elvárásai is, így fordulhat elő az, hogy amíg egy 10 évvel ezelőtt újnak számító autó 4-5 csillagos eredményt ért el a törésteszten, ma már jóval kevesebbet kapna – ha egyáltalán. Az idős autók azonban nemcsak ezért veszélyesek.
Az Autoweek beszámolója szerint a Villaagarnas Riksforbund nevű svéd nonprofit szervezet és a Folksam nevű biztosítótársaság arra volt kíváncsi, miként szerepelnek a törésteszten azok az autók, amelyeket már kikezdett a rozsda. A kísérlethez egy 2004 és 2008 között gyártott Volkswagen Golfot, valamint egy 2003 és 2008 között gyártott Mazda 6-ost használtak.
A kocsik gyártási éve alapján is jól látszik, nem egy őskövület autókról van szó – legfeljebb 14-15 évesek lehetnek a kocsik. Ez magyar szempontból egyébként azért is különösen fontos, mert hazánk egyértelműen a használt autók országa, a legfrissebb, 2018 februári adatok szerint pedig a magyarországi utakon futó autók átlagéletkora 14,5 év. Vagyis vannak ennél jóval idősebb kocsik is a forgalomban.
Persze a vizsgálat során nem lett volna fair, ha a ma érvényes elvárások alapján pontozták volna a törésteszten szereplő kocsikat, hiszen úgy már eleve kisebb pontszámról indulhattak volna. Ezért a kíséretben azt a szempontrendszert alkalmazták, amelyek az autók gyártása idején is érvényesek voltak. A videóban jól látszik, a rozsdás autók már nem tudják úgy megvédeni a benne utazókat, mint ahogy az elvárható lenne. A frontális ütközésnél a Mazda 6 vezetőülésének rögzítése úgy megroppant, hogy a törésteszthez használt bábu beverte a fejét a B-oszlopba.
A japán modell egykoron egy "gyenge négyest" kapott az EuroNCAP töréstesztjén, ez összesen 26 pontot jelent. A rozsdás változat viszont csak egy "gyenge hármast", 18 pontot ért el. Mindez a valós élethelyzetben azt jelenti, hogy a rozsdásodás miatt 20 százalékkal csökken az esély egy baleset túlélésére.
A Golf ezzel szemben meglepően jól teljesített még rozsdásan is. A korábbi "gyenge ötöshöz" (33 pont) képest a most tesztelt autó egy "gyenge négyest" (32 pont) kapott.
A kutatók megjegyzik, a rozsdásodás következményének mértéke modellenként eltérhet, de az biztos, hogy az idő előrehaladtával kevésbé lesz biztonságos a kocsi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.