A régi korok hiányos és szuperritka járműveinek is teljesen új távlatokat nyit a modern, kisipari 3D-szkennelés és nyomtatás.
A Delage francia autógyártót 1905-ben alapították és az I. Világháborúig egészen prosperáló is volt a cég, ám a hadi helyzet miatt minden gépét rekvirálta a hadsereg és átállították háborús üzemmódra.
Mindenesetre 1914-ig volt alkalmuk megépíteni néhány versenyautót is, mint például az összesen három példányban készült Type-S-t, amelyből az egyiket és mára az egyetlen létezőt, 1920-ban az USA-ba szállítottak. Ezt követően a kocsi tovább utazott egészen Ausztráliáig.
Sajnálatos módon 2014-ben a Delage motorblokkja teljesen tönkre ment, nyilván hasonlót szerezni is lehetetlenség, nemhogy azonosat. Érdemes megjegyezni, hogy már akkor egy 16 szelepes 4 literes motor került a versenyautóba. Az eredeti öntési eljárásokat reprodukálni túlzottan drága lett volna, ezért úgy döntöttek, beszkennelik a hibás blokkot és 3D-s nyomtatási technológiát is felhasználva felépítik a sablont, majd egy újat gyártanak. Mivel a sablonból már viszonylag egyszerű volt dolgozni, egy közeli öntöde el is tudta készíteni az új blokkot, amelyet aztán kézi megmunkálással igazítottak tökéletesre.
Az eredménye a projektnek, hogy egy 103 éves Delage Type-S vígan járja az utakat, minden féle probléma nélkül. Láthatóan az új gyártási technológia révén olyan projekteken is tudnak dolgozni a restaurátorok a jövőben, ami korábban tervrajzok vagy hagyományos szaktudás hiánya miatt elképzelhetetlen volt. A 3D-s printelés nem csak, hogy egyszerűsíti az ilyen egyedi folyamatokat, de nagyon fel is gyorsítja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.