Egy kormányrendeletre hivatkozva tagadta meg két sofőr is egy kerekesszékes férfi szállítását július 10-én a budapesti 196-os busz vonalán – írja a Bors. A BKK szerint kormányrendelet nem szabályozza kerekesszékek szállíthatóságát. A sofőrök ellen nem indítottak vizsgálatot.
Egy kerekesszékes férfi feleségével és ötéves kislányával szeretett volna hazajutni busszal Budapestről Dunakeszire július 10-én, vasárnap. A XV. kerületi Bánkút utcában, a Rákospalotai köztemető nevű megállóban szerettek volna felszállni a 196-os buszra, hogy visszajussanak a Fóti úthoz – olvasható a cikkben.
18 óra 47-kor megérkezett a busz, a férfi felesége jelezte a sofőrnek, hogy szeretnének felszállni, és kérte, hajtsa le a rámpát. A buszvezető ezt megtagadta, egy kormányrendeletre hivatkozott, amely szerint nem szállíthat elektromos kerekesszékes személyt, mert az megterheli a buszt és balesetveszélyes.
A menetrend szerinti következő járat sofőrje is hasonlókra hivatkozott. A házaspár ötéves kislánya ekkor elsírta magát, a család tehetetlenül állt a megállóban. Végül felhívták a mozgássérülteket szállító szolgálatot, és baráti áron, mindössze kétezer forintért hazavitték őket – számolt be a férfi felesége.
A lap megkérdezte a Budapesti Közlekedési Központot, hogy valóban létezik-e ilyen kormányrendelet, amire a sofőrök hivatkoztak. A BKK válaszából kiderült, hogy kormányrendelet nem szabályozza részletesen a fogyatékkal élő vagy csökkent mozgásképességű személyek kerekesszékének és egyéb mozgást segítő eszközeinek szállíthatóságát – írja a Bors.
A sofőrök ellen nem indítottak a cégen belül eljárást.
A BKK közölte azt, hogy a közelmúltban egyeztettek a mozgássérültek képviseletét ellátó szervezetek és a közlekedési szolgáltatók. A közlekedési cég részletesen kidolgozza az elektromos mozgássegítő eszközökkel való közlekedés szabályrendszerét – ígérik.
Azt nem tudni, a családtól bocsánatot kértek-e.