2013. január. 03. 14:06 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 03. 14:04 Autó

Érdemes ezt elolvasni, ha Romániába autózik

Romániában sem szabad az idei évtől vezetői engedély nélkül mopedet vezetni, a jogosítványok megújítását pedig ezentúl minden kategóriánál orvosi vizsgálattól teszik függővé - egyebek mellett ezeket az újdonságokat tartalmazza az új román KRESZ, amely január 19-én lép hatályba.

A román parlament 2012 őszén építette be a hazai közlekedési szabályozásba az Európai Unió vonatkozó irányelveit: ezek a módosítások lépnek életbe január közepén.

A mopedekre - 50 köbcentiméternél kisebb űrtartalmú motorral rendelkező, óránként 45 kilométernél nem nagyobb végsebességű motorkerékpárokra - egy új, AM jelzésű jogosítványkategóriát vezetnek be. Ezt 16 éves kortól lehet megszerezni, elméleti és gyakorlati járművezetői vizsga letételével. Mopedet bármely más kategóriájú jogosítvánnyal is lehet vezetni a román közutakon. Rendőrségi adatok szerint körülbelül 200 ezer moped van forgalomban Romániában.

Az eddig is létező A1-es kismotorkerékpár (maximum 125 köbcenti, legfeljebb 11 kW teljesítmény) mellett, amelyre szintén 16 éves kortól lehet jogosítványt szerezni, bevezetik a 18 éves kortól megszerezhető A2-es (legfeljebb 35 kW) kategóriát, míg a bármely motorbicikli vezetésére feljogosító általános A kategória korhatárát 24 évre emelik Romániában.

A motor nélküli kerékpárokkal vezetői engedély nélkül is szabad közutakon közlekedni, de csak ott, ahol nincs kiépített biciklisáv. A személygépkocsikra érvényes B kategóriájú, kártya típusú jogosítványok továbbra is tíz évig érvényesek Romániában, de megújításukhoz ezentúl orvosi vizsgálatra és pszichológiai alkalmassági tesztre lesz szükség.

Személyi sérülés nélküli balesetnél ezentúl sem kötelező rendőrt hívni, de az új román KRESZ-be bekerült az, hogy a nem balesetben megrongált járművek vezetőinek ezentúl a rendőrségtől kell 24 órán belül jegyzőkönyvet igényelniük a rongálásról.

Hirdetés
Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.