Autó hvg.hu 2012. december. 11. 13:59

Így gyilkol a rosszul rögzített karácsonyfa - videó

A német autóklub nem rest bármilyen tesztet végrehajtani.

Az ADAC tesztjében a fenyőfaszállítás veszélyeit modellezték. A kisebb fák még beférnek egy kombiba, de a nagyobbacska tűlevelűt kénytelenek leszünk a tetőn szállítani. Ilyenkor jön a pókozás és egyéb spárgák, rögzítőkötelek szakszerű vagy szakszerűtlen használata. A felvétel ugyan nem idén készült, ám ilyenkor talán nem árt emlékeztetni az auósokat, mit jelent, hogy "ugyan csak két saroknyira visszük a fát".

Amit az ADAC tesztje szemléletes bemutat, hogy egy nagyjából 30 kilós fa 50 km/h-es sebességnél, hirtelen fékezéskor 750 kg súlyú gyilkos csomagként viselkedik.  A csak pókokkal rögzített fa simán kitépte magát és siklott a szemben lévő autós szélvédőjébe.

A helyes megoldás a széles, racsnival ellátott rögzítőheveder lenne, amellyel, ha törzset többször áttekerjük, megfogja még ilyen jelentős erő esetén is a csomagot. Mint hozzátették: a rögzítő szalagnak tulajdonképpen kötelezőnek kellene lennie. Felhívják arra is a figyelmet, hogy a szállított tárgy nem lóghat túl 1,5 méterrel a kocsin hosszanti irányban.

Amennyiben a kocsiban is elfér a fa, akkor is érdemes rögzíteni valahogyan, mert, ha fékezünk akkor sérüléseket okozhat az elszabadult szállítmány. Elvileg a kocsiban kell lennie rögzítési pontoknak, ehhez kössük ki a fát. Érdemes a tözsét az első ülés valamelyik támlájához támasztani.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.