Kiürülnek az utak, ha havazik?
A férifak kevésbé érzékenyek a megváltozott közlekedési feltételekre, de hatvan éves kor felett a sofőrök lényegesen óvatosabbá válnak télen - derült ki egy felmérésből.
Novemberben háromszáz autós kérdeztek meg arról, hogyan változnak télen autózási szokásaik. A kutatásból kiderült, hogy a megkérdezettek csupán 37 százaléka cseréli le autóját tömegközlekedési eszközre rossz idő, hó, vagy ónos eső esetén - derült ki a Groupama biztosító és a Gfk Hungária piackuató cég felméréséből.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzése szerint a télies időjárás beköszöntével az ország még több pontján várható hó és havas eső. Télen megváltoznak a vezetési körülmények, és még inkább rontja a látási viszonyokat a köd, a havazás, a sötét, vagy az ónos eső. A kutatásban résztvevők 76 százaléka elmondása szerint nem riasztja vissza a sötét a vezetéstől, 22 százalékuk pedig rendszeresen vezet éjszaka is.
A válaszadók közül a legtöbben azok a férfiak állították, hogy a rossz látási viszonyok nem befolyásolják vezetésüket, akik mindennap a volán mögé ülnek és viszonylag új autóval rendelkeznek. Magabiztosságukat alátámasztja a rutin is, hiszen az éjszakai vezetők közül a legtöbben a hét minden napján vezetnek. Rossz idő esetén is jellemzően a férfiak ülnek hamarabb autóba, míg a 60 évnél idősebb, nyugdíjas nőkre különösen igaz, hogy biztonságosabbnak érzik hó vagy ónos eső esetén, ha leteszik az autójukat és a tömegközlekedést választják.
A megkérdezettek 48%-a szokott gyermeket szállítani az utastérben, 24%-uk pedig kifejezetten gyakran. A nők és férfiak válaszait tekintve szinte nincs eltérés, hasonló számban utaznak gyermekkel. Ebből is érezhető, hogy egyre elterjedtebb az, hogy nemcsak az anyukák, hanem az apukák is autóval viszik csemetéiket az iskolába, edzésre vagy egyéb programokra. Korosztályt tekintve a legtöbb esetben a 17 és 39 év közöttiek utaznak gyermekkel az autójukban és jellemzően az ország nyugati részén.
Vezetés közben pedig sokszor egyéb elfoglaltságot is keresnek maguknak a sofőrök, így például a válaszadók 21 százaléka használta már mobiltelefonját vezetés közben kihangosító nélkül. Azt, hogy vezetés során alkalmanként sms-ezik, vagy emailezik telefonjával, csupán a válaszadók 3%-ismerte el, azonban 1 %-uk úgy nyilatkozott, hogy rendszeresen előfordul, hogy elektronikus kommunikációt folytat vezetés közben.