Hogyan csökkentsük 30 százalékkal a fogyasztást?
1.
1. Kapcsoljuk le az áramfaló berendezéseket az autóban
Az, aki sok elektromos fogyasztót használ az autóban, növeli az autó fogyasztását. Általánosan elmondható, hogy 100 watt elfogyasztása 0,1 literrel növeli az üzemanyag-fogyasztást. A szellőztető az autóban például 170 watt energiát fogyaszt, egy hifi erősítő akár 400 wattot is elhasználhat. A klíma is sok energiát igényel – járműmodelltől és a klímatechnikától függően egészen 2 literrel növelheti a fogyasztást száz kilométerenként. Ezért érdemes odafigyelni, hogy csak akkor kapcsoljuk be, ha valóban hűteni szeretnénk.
2. Fogyasztást kímélő gumik
Ezek azok a gumik, melyeknek a gördülési ellenállásuk alacsony és ennek köszönhetően akár 10 százalékkal is csökkenhet a fogyasztás. Noha az alacsony gördülési ellenállás a fékbiztonság és a vizes útburkolati tulajdonságok romlását jelenti, létezik jó néhány gumi, melyek mégis optimális kompromisszumot jelentenek a gazdaságosság és a biztonság között.
3. Optimális guminyomás
A túl alacsony légnyomás a kerékben nem csak veszélyes, hanem drága is. A gumik gyorsabban elkopnak és nagyobb a gördülési ellenállásuk, ami növeli az üzemanyag-fogyasztást. Minél nagyobb a nyomás a kerékben, annál könnyebben gurul. Jó kompromisszumos megoldás a biztonság, a spórolás és a komfort között, ha a gyárilag ajánlott nyomást 0,2-03 barral növeljük.
4. Nyomjuk be a gázpedált rendesen
A hiedelmekkel ellentétben az takarít meg benzint, aki rendesen rálép a gázpedálra. Ilyenkor ugyanis a fojtószelep teljesen kinyílik, a motor szabadabban tudja beszívni az üzemanyagot, és így jobb hatásfokon dolgozik. Eközben a sebességfokozatokat ne húzassuk ki teljesen, hanem már közepes fordulatszámon váltsunk feljebb. Így azt a célsebességet is gyorsabban elérjük, amelyen majd a legmagasabb sebességfokozatban közlekedni fogunk.
5. Alacsony viszkozitású motorolajt használjunk
Ezek a speciális motorolajok arra hivatottak, hogy csökkentsék a motorban a súrlódást, így a motor kevesebb energiát fogyaszt. A hígfolyósabb olajnak köszönhetően akár 5 százalékkal csökkenhet az üzemanyag-fogyasztás.
6. Állítsuk le a motort
Ha az autónkban nincsen start-stop automatika, a következőre ügyeljünk: minden lámpánál, vasúti átjárónál és dugóban állítsuk le a motort. Ezzel sok üzemanyagot spórolhatunk, még ha csak rövid időre is. Az önindítót ez nem károsítja. Azonban a motor leállítása után a gyújtást kapcsoljuk rá, hogy például a világítás, az ablaktörlő vagy az index továbbra is működőképes legyen.
7. Vezessünk előrelátóan
Főleg a városi közlekedésben bánjunk óvatosan a gázzal és a fékpedállal. Mert aki folyton gyorsít és fékez, túl sok energiát pazarol. Jobb, ha nyugodtan áramlunk a forgalommal. Hasonló érvényes a gyorsforgalmi utakon és az autópályán: itt is spórolhatunk az üzemanyaggal, ha előrelátóan és egyenletesen autózunk, kevés fékhasználattal.
8. Kerüljük a rövid távú autózást
A két kilométeres autóút a pékségig sokba kerül, mivel a felmelegedési fázisban a motor sok üzemanyagot igényel. Ezenkívül a katalizátor ennyi idő alatt nem éri el az üzemhőmérsékletet, így még a károsanyag-kibocsátás is megnő.
9. Szedjük ki a felesleges holmikat az autóból
Legyen az a csomagtartó vagy egy teli csomagtér: ha valami feleslegesen növeli a légellenállást vagy a súlyt, az a fogyasztást is növeli. A felesleges holmikat mielőbb tüntessük el az autóból.
10. Tervezzük meg az utat
Ha nem vagyunk időhöz kötve, akkor lehetőleg kerüljük azokat a napszakokat, amikor dugóval kell számolni. Ha ez nem lehetséges, jobb, ha egy kisebb forgalmú kerülő úton gurulunk el célpontunkig, minthogy a dugóban feleslegesen égessük a drága benzint.
11. Rendszeres karbantartás
Ha a járművünk karbantartásán spórolunk, azt a fogyasztására adjuk ki előbb-utóbb. Mert az eloxidálódott, kormos gyújtógyertyáktól és az eldugult levegőszűrőtől nő a fogyasztás. A rendszeresen karbantartott fékrendszer és a beállított futómű ugyancsak csökkenti a fogyasztást.