2011. április. 13. 14:38 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 13. 14:37 Autó

Támogatja az EU üzemanyagadó-javaslatát a legnevesebb német autóipari szakértő

Ferdinand Dudenhöffer neves német autóipari szakértő helyesnek és szükségesnek tartja az üzemanyag-adóztatási rendszer megváltoztatását Európában az EU javaslata alapján.


"Nem helyénvaló dolog a dízel üzemanyag mesterséges szubvencionálása az adófizetők pénzéből" - mondta a Duisburg-Essen egyetem autóipari tanszékének professzora, a CAR egyetemi autótechnológiai kutató intézet vezetője, a szakmában "autópápának" nevezett szakértő a dpa német hírügynökségnek adott interjúban.

Az EU Bizottság szerdán bemutatott jogalkotási irányelve az üzemanyag energiatartalmára és széndioxid kibocsátására helyezné át az adókivetési alapot a jelenlegi mennyiségi alapról. Ferdinand Dudenhöffer a javaslatot a jelenlegi megoldásnál igazságosabbnak és ésszerűbbnek tartja.

Indoklásként a professzor a jelenlegi adóztatási megoldás történelmi gyökereire utalt vissza. Rámutatott: akkoriban a közúti áruszállítás ösztönzése, a költségek alacsonyan tartása volt a cél. Dízel üzemanyagot szinte kizárólag haszongépjárművek használtak. Manapság viszont a személygépjárműveknek már közel 50 százaléka dízeles.

A professzor "a lehetőségek hideg fejjel való mérlegelésére" szólította fel az autóipart. Szerinte ugyanis a tervezett hosszú átmeneti periódusnak köszönhetően az autóipar nyertesként kerülhet ki az adóztatási rendszer módosításából. "Nem lesz szükség a jelenlegi technológiai sokféleség fenntartására, jobban lehet majd a hibrid technológiára összpontosítani" - mutatott rá, hozzátéve, hogy a váltás meg is növelheti a keresletet a vegyes hajtásláncú járművek iránt.

Az autóipari szakmai érdekképviseleti szervezet, a VDA (Verband der Automobilindustrie) már a múlt héten tiltakozásának adott hangot Brüsszel tervezetével szemben. A VDA véleménye szerint az EU-Bizottság amellett, hogy figyelmen kívül hagyja a németországi történelmi hagyományokat, javaslatával egyenest sajátklímapolitikai céljait keresztezi. A német autóiparnak éppen a dízel technológia területén sikerült a legnagyobb eredményeket elérnie az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésében. Brüsszel javaslata ezeket az eredményeket sodorja veszélybe.

A VDA adatai szerint az idei első félévben Németországban üzembe helyezett autók 45,6 százaléka volt dízel üzemű. A német gyártmányoknál az arány még ennél is magasabb, 51,1 százalék volt. A dízel járművek beszerzési ára magasabb, mint a benzineseké, de hatékonyabb üzemanyag-felhasználásuknak és az alacsonyabb üzemanyagáraknak köszönhetően összességében olcsóbbak, mint a benzinesek.

Brüsszel új adóztatási irányelve felszámolná a dízel járművek üzemeltetési előnyét. Németországban a benzin adótartalma literenként 64 cent, a dízelé pedig 47 cent. Amennyiben Németország nem csökkenti a benzin adótartalmát, a dízelét kell majd megemelnie, mégpedig literenként 75 centre - ami meg is jelenik majd a benzinkutak áraiban.

A német benzinpreis.de oldal nyilvántartása szerint kedden egy liter normálbenzin és szuperbenzin átlagosan 1,597 euróba, a szuperplusz 1,630 euróba, a dízel 1,475 euróba, az E10 bio-keverék pedig 1,569 euróba került Németországban. Az ADAC német autóklub szerint a nyersolaj egy literre vetített ára 0,463 euró volt.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.