Szabálysértők legcifrább hazugságai
Anyuka telefonált, hogy fáj a lába, a piacról kellene hazavinni.
Anyuka telefonált, hogy fáj a lába, a piacról kellene hazavinni. A hőmérő alig kúszik nulla fok fölé és azt semmi esetre sem szeretnénk, hogy a koros hölgy fagyoskodjon. Tényleg nem! Egy picit rátaposunk a gázra, és már meg is történt a baj, lefotóztak. Az ijedtségből felocsúdva rápillantunk a műszerfalra. Mennyivel mehettem? Kb. hatvanhattal a megengedett ötven helyett. A jogsit ugyan nem veszik el, de az állam már tartja is a markát.
Végső mentsvár lehet, ha a szabálysértő magatartást valamilyen nagyon hihető történettel igyekszünk kimagyarázni:
"Tisztelt Hölgyem/Uram!
Szívből sajnálom, hogy gyorsabban hajtottam a megengedettnél. A fényképezés időpontjában nem voltam beszámítható szellemi állapotban: úton voltam az anyósomért. Miután a tisztelt hölgyet már kétszer – akaratomon kívül – megvárattam, azzal fenyegetőzött, hogy ha ez még egyszer előfordul, hozzánk költözik. Mélyen tisztelt Hölgyem és Uram, ezt Önök sem akarhatják! Mivel ezt minden körülmények között meg kellett akadályoznom, nem tehettem mást, mint azon a bizonyos napon, a megengedettnél gyorsabban közlekedjek. Remélem, hogy megértik és méltányolják az akkori nehéz élethelyzetem és megkegyelmeznek nekem!”
Ha azt hiszik, hogy nincs ember a földön, akinek eszébe jutna ilyen levelet küldeni a hatóságnak, akkor nagyon tévednek. A mosolyra fakasztó magyarázatok mellett furcsa kárbejelentőket és ehhez hasonlókat is találunk a rendőrségi irattárakban. Van, aki szerelmes verset ír a szabálysértési előadónak, vagy pont szerelmes mivoltával magyarázza a gyorshajtást. Van, aki rajzol, saját magát karikírozva. A hölgyek gyakran írják a beismerő levelükben, hogy szőkék, és hogy szívesen találkoznának az előadóval, hogy megbeszéljék a gyorshajtás kínos okát, ami nem levéltéma.
Nemcsak akkor támadnak vicces ötleteik a szabálysértőknek, ha a hivatalnokok együttérzésére hajaznak, hanem a baleset leírásánál is nagy hangsúlyt fektetnek a kreativitásra, mint ahogy ez a következő összeállításunkból is jól látszódik:
Azért történt a baleset, mert - "esett az eső és nem volt alkohol..."
- "Egy gyalogos hirtelen lelépett a járdáról az úttestre és egy szó nélkül eltűnt az autóm alatt..."
- "Láttam a gyalogoson, fogalma sincs, hogy merre menjen, ezért átmentem rajta."
- "Egy balkanyarban hirtelen megpördültem. Az autómmal súroltam egy gyümölcsös standot és miközben én a körülöttem repdeső banánokkal, narancsokkal, tökökkel küzdöttem, felborítottam egy postaládát, átcsúsztam a szemközti sávba, ott nekiütköztem egy fának és végül – két másik autóval együtt – belecsúsztam az árokba. Ezután sajnálatos módon elvesztettem az uralmamat az autóm felett."
- "Még soha nem hagytam cserben balesetet, sőt ellenkezőleg, eddig mindig engem kellett elszállítani."
- "Nagy sebességgel közeledett felém egy telefonoszlop. Hirtelen cikk-cakkban kezdtem el vezetni, hogy kikerüljem, de mégis eltalálta a hűtőmet az oszlop..."
- "Nem tűnt fel egyáltalán, hogy jeges az út. Amennyire emlékszem, a forgalmi viszonyoknak megfelelően vezettem."
Egyesek annyira szeretnék kimagyarázni az esetet, hogy még a megfelelő szavak sem jutnak az eszükbe:
- "Ezenkívül, az első balesetem előtt és az utolsó balesetem óta balesetmentesen közlekedtem."
- "Ma írok Önöknek először és utoljára. Ha nem válaszolnak, újra írni fogok."
- "A helyszínelő rendőrök mindent megkaptak a menyasszonytól, amit látni akartak."
- "Minden félrelépésnél fájdalmam van”
- "A balesetben megsérült férjem életveszélyben van, mivel Dr S. kezeli."
- "A rendőrség is kiszállt a balesethez, noha a helyszínen azonnal feddhetetlenül bebizonyosodott az ártatlanságom."