Csak a józanság védhet a vadbaleset ellen
Ősszel és tavasszal találkozhatunk az utakon nagyobb eséllyel őzzel, vagy vaddisznóval.
Ősszel és tavasszal találkozhatunk az utakon nagyobb eséllyel őzzel, vagy vaddisznóval. A német biztosítók baleseti kutatóintézete (GDV), közel ötezer balesetet vizsgált meg. Az eredmény: semmiféle biztonsági berendezéssel nem lehet megelőzni a balesetek nagy részét. Sem a kerítések, sem a reflektorok, sem a bokrok, bozótok nem segítenek.
A legtöbb ütközés szürkületben, reggel öt és nyolc óra, illetve este 17 és 24 óra között következik be. De egy és négy óra között, ritka forgalom esetén is nagy a kockázat. A balesetek nyolcvan százalékáért az őzek a felelősek, és csak tíz százalékban okozzák a karambolt a vaddisznók. Májusban, októberben és novemberben regisztrálják a legtöbb vadak által okozott balesetet, ugyanakkor a kutatók szerint egész évben nem árt az óvatosság.
Különösen veszélyes területnek számítanak, a szántóföldek és erdők közelében haladó útszakaszok. Az útszéleken álló állatokat dudaszóval (kürttel, vagy a reflektorral el lehet űzni, de fontos, hogy minden esetben több állattal kell számolni a csordából. Ezért különösen lényeges, hogy a figyelmeztető táblákat mindenki komolyan vegye, és a sebességet is csökkentse ezeken a területeken. Amennyiben a baleset, ütközés elkerülhetetlen, ne próbáljon meg hirtelen mozdulattal kitérni előle. Ha ugyanis hirtelen félrekapja a kormányt, könnyen lehet, hogy nagyobb kárt okoz. Ilyenkor következnek be a frontális ütközések, vagy tér le a jármű az útról, és csak az árok, vagy egy fa állítja meg. A biztosító csak abban az esetben fizet, ha a jármű egy állattal történő ütközés során sérül meg.
A vadbalesetekről mindenképpen értesíteni kell a rendőrséget is. A hatóság aztán informálja a vadőrt. A sérült, vagy elhullott állatot semmi esetre sem szabad elvinni. A rendőrség kiállít egy okiratot az esetről, amelyet a biztosítótársaságnak kell majd bemutatni.