Közlekedés MTI 2014. január. 02. 13:17

Teljesen a Fiaté lesz a Chrysler

Hosszú huzavona után közép-európai idő szerint csütörtök hajnalban megszületett a megállapodás a Fiat és a Chrysler kisebbségi tulajdonosa között az amerikai autógyár 41,5 százalékos tulajdonrészének eladásáról. Az olasz cég összesen 4,35 milliárd dollárt (944 milliárd forint) fizet a pakettért.

Az ügyletet január 20-ig lezárják.

A Fiatnak eddig bő 58 százalékos tulajdonrésze volt a Chryslerben, a maradék 41,46 százalék tulajdonosa az amerikai autóipari dolgozók szakszervezetének (UAW) egészségügyi alapja (Veba) volt.

Az olasz gyártó régóta szerette volna kivásárolni a kisebbségi tulajdonost, de az árról sokáig messze voltak egymástól az álláspontok. Egyes hírek szerint a Veba eredetileg 5 milliárd dollárt kért a 41,5 százalékos tulajdoni hányadért, a Fiat csak fele ennyit adott volna érte. A felek már egy amerikai bírósághoz fordultak, kérve a vételár megállapítását. Az első tárgyalást szeptemberre tűzték ki, de a szerdai megállapodás miatt okafogyottá vált a bírósági eljárás.

Piaci elemzők szerint a vételár a vártnál alacsonyabb, ezért a Fiat nem kényszerül tőkeemelésre ahhoz, hogy finanszírozza a kivásárlást. A megállapodás hírére csaknem 16 százalékot emelkedett a Fiat részvényeinek árfolyama a milánói tőzsdén. Délben 13 százalékos pluszban volt. 

A Chryslert 2009-ben állami támogatás mentette meg a csődtől, de 2012 közepe óta ismét nyereséges; 2013 első kilenc hónapjában 1140 milliárd dollár adózás utáni eredményt ért el. A Fiat csoport 2013 III. negyedévében 340 millió dollár veszteséget termelt, de az amerikai leányvállalat eredményének köszönhetően 260 millió dollár profitot ért el.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?