Szmogriadó: riasztás Várpalotán, figyelmeztetés Debrecenben
A szmogriadó riasztási fokozatát rendelte el Várpalotán a polgármester a magas szállópor-koncentráció miatt. Debrecenben még csak a tájékoztatási fokozatot indokolja a légszennyezettség.
Ismét szmogriadó van Várpalotán, a riasztási fokozatot Talabér Márta polgármester azután rendelte el, hogy a kisméretű szálló por koncentrációja két egymást követő napon meghaladta a riasztási küszöbértéket - közölte az önkormányzat hétfőn a honlapján. Az önkormányzat közleménye szerint a kisméretű szálló por (PM10) egy napra számított átlaga január 29-én légköbméterenként 102,7 mikrogramm, 30-án pedig 108,9 mikrogramm volt, ami a riasztási küszöbértéket (100 µg/m3) meghaladta. Várpalotán ezt megelőzően január 6-9., illetve december 22-26. között volt olyan magas a szálló por koncentrációja, hogy az meghaladta a szmogriadó riasztási szintjét.
A lakosságot arra kérik, hogy mérsékeljék a sok légszennyező anyagot kibocsátó dízelüzemű, illetve kétütemű járművek használatát, és lehetőség szerint a saját gépjármű helyett a közösségi közlekedést használják. A polgármester a légszennyezettség további romlásának megelőzésére kéri, hogy Várpalota egész területén mérsékeljék a szén-, fa- és olajtüzelésű fűtőberendezések használatát.
Nagy Attila, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség levegőtisztaság-védelmi laboratóriumának vezetője elmondta, hogy illetékességi területükön erősen szennyezett a levegő Veszprémben és Székesfehérváron, de további intézkedésre a légszennyezettség miatt várhatóan csak Várpalotán lesz szükség. Hozzátette: a meteorológiai előrejelzések alapján a következő napokban jelentős javulásra nem lehet számítani.
Tájékoztatási fokozat Debrecenben
Debrecenben a szálló por (PM10) légköri koncentrációjának 24 órás átlagértéke túllépte a tájékoztatási küszöbértéket, ezért az önkormányzat elrendelte a szmogriadó tájékoztatási fokozatát - közölte Pál Csaba, a polgármesteri hivatal sajtóreferense hétfőn. A rövid távú meteorológiai előrejelzések szerint az időjárási alaphelyzetben jelentős változás nem valószínű, így a levegőminőség számottevő javulása nem várható - tette hozzá.
A szmogban elsősorban a légúti betegségben szenvedők, az idősek és a kisgyermekek a veszélyeztetettek. Ezért javasolják, hogy ők kerüljék a szabadban való tartózkodást, és a szellőztetést lehetőleg a déli, kora délutáni órákban végezzék. A légszennyezettség további romlását elkerülendő a debreceni önkormányzat kéri, hogy a lakosság kerülje a személygépjárművek (főként a dízel üzeműek) használatát, s lehetőség szerint utazzanak tömegközlekedéssel, kerékpárral vagy gyalogosan - ismertette Pál Csaba.