BrandContent Sicontact Kft. 2024. december. 07. 11:30

Ellophatják az emlékeit, de még a személyazonosságát is

Egy nemrég végzett hazai kutatásban a kibervédelemmel és kibertámadásokkal kapcsolatos tudásukról, tapasztalataikról és hozzáállásukról kérdezték a résztvevőket. Az eredmények vegyes képet festenek: a tájékozottságunkkal nincs nagy baj, elővigyázatosság terén azonban még van hova fejlődnünk.

A biztonság iránti igény alapvető szükséglet, amit józan ésszel nem kérdőjelezünk meg, és nem nézünk ferdén arra, aki fontosnak tartja. Az élet minden területén egyszerű és automatikussá vált lépéseket teszünk ennek érdekében: kezet mosunk, hogy védekezzünk a kórokozók ellen, biztos helyen tartjuk a pénzünket, nem pedig a párnahuzatban. Nem írjuk fel a bankkártyánk PIN kódját nagy számokkal a kártyára, és bezárjuk az ajtót, ha elmegyünk otthonról. A hétköznapok biztonsági intézkedéseit a szüleinktől tanultuk, ezt láttuk magunk körül, így teljesen természetes, hogy használjuk is őket. Miért ne érdemelné meg az online életünk is ezt a tudatos biztonságra törekvést?

A kiberbiztonság kifejezés nem újdonság, hiszen amióta csak létezik internet, létezik kiberbűnözés is. És ahogy az offline világban, úgy az online életben is egyre kifinomultabbak a módszerek, amikkel a védelemnek is lépést kell tartania. Az online életünk sok területet érint: online bankolunk, kommunikálunk, szórakozunk és vásárolunk. Ennek köszönhetően sok mindent megtanultunk már: nem adjuk ki az adatainkat bárkinek, nem hiszünk el bármit, ami “le van írva az interneten”. De ha igazán tudatos felhasználók vagyunk, ezzel nem ér véget a feladatunk.

A “miért pont velem történne ilyesmi” hatás

Az ESET biztonsági megoldások hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében végzett kutatása során többek között azt is vizsgálta, hogy az egyes generációk mennyire tudatosak a kibervédelem területén. Az eredmény meglepő, hiszen azt gondolnánk, hogy a fiatal generáció, amelynek az online világ már épp oly természetes, mint az offline, tisztában van a veszélyekkel, így a kibervédelem jelentőségével is. De a válaszok alapján kiderült, hogy az idősebbek mellett a fiatalok is elég könnyedén veszik a kiberbiztonság kérdését: az online támadásoktól a fiatal korosztály tart a legkevésbé.

A 16-19 évesek és a 20-29 évesek körében a leggyakoribb (35, illetve 33 százalék), hogy nem használnak védelmi programot.  Az átlagosnál többen válaszolták azt a 20-29 éves korosztályból, hogy bár nem érzik magukat biztonságban az interneten, nincs idejük, energiájuk ezzel a témával foglalkozni. Az átlagnál magasabb arányban érzi magát biztonságban az 50-59-es korosztály, a biztonsági szoftver használata pedig a 40-49 éves (34%) és afölötti korosztály körében a legjellemzőbb.

A kutatás rávilágított arra is, hogy a generációkat összekötő könnyelműségnek alapvetően más oka van: a diákok hajlamosak azt gondolni, hogy őket úgysem érheti baj, mert ki tudják szűrni a fenyegetéseket, az idősebbek pedig úgy gondolják, hogy a kibervédelem számukra túl bonyolult, ráadásul megvan az élettapasztalatuk ahhoz, hogy elkerüljék ezeket a veszélyes helyzeteket. A statisztika azonban sajnos egész mást mutat, a vesztenivaló pedig minden generációnak sokkal nagyobb, mint elsőre gondolnánk.

Mit veszíthetsz és hogyan?

Ha félvállról vesszük a kiberbiztonságot, könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy már csak futunk a pénzünk, az adataink, sőt akár az eszközeink után. Egy laptop, egy tablet vagy egy telefon még könnyebben pótolható, de az adataink, a pénzünk már nagy veszteség, az elvesztett fotóink, emlékeink vagy jegyzeteink helyett nem tudunk másikat venni. De mi ellen is kellene ennyire védekezni? Nézzük a 3 leggyakoribb veszélyt, amelyek az online életünkben fenyegethetnek minket. 

  • Adathalászat: Az egyik leggyakoribb csalás, egy felmérés szerint a magyarok 90 %-a belefutott már ebbe a módszerbe. A megkeresés több fórumon érkezhet: e-mailen, a közösségi médián keresztül vagy SMS-ben, telefonon is. Cél a banki adataink, jelszavak, megszerzése. A csalók nem válogatnak, fiatalok és idősek is a célkeresztbe kerülhetnek akár egy szimpla online hirdetéssel is. Gyakori módszer, hogy a csalók arra kérik az áldozatokat, hogy egy külső felületre irányítva adják meg az adataikat. Ha van biztonsági programunk, az ilyenkor jelzi, hogy adathalász oldalt próbálunk megnyitni, annak hiányában azonban – mintha kulcsot adtunk volna a lakásunkhoz – egyenes út vezethet a számlánkon tárolt pénzünkhöz.
  • Személyazonosság-lopás: A személyi igazolványunkat nem adjuk oda akárkinek, az online megadott vagy a számítógépen, telefonon tárolt adatokhoz – megfelelő védelem híján – viszont bárki hozzáférhet? Ha nem vigyázunk rájuk, akkor igen. Ezt kihasználva az érzékeny adatok birtokában pedig már egyszerű a bűnözők dolga: a nevünkben vásárolnak, hitelt vesznek fel, amivel rengeteg kárt okozhatnak számunkra.
  • Kártékony szoftverek: Míg a fenti esetekben valós emberekkel is kapcsolatba kerülhetünk (bár manapság bot-okkal, mesterséges intelligenciával betanított chat-robotokkal is gyakran találkozunk), a kártékony szoftverek úgy jelennek meg az eszközökön, akár a nátha. Hogy honnan, mikor, hol kaptuk el, ki tudja? De ha gyanús helyre kattintottunk és nincs vírusvédelmünk, azaz nem mostunk kezet, nagy eséllyel futunk bele ilyen típusú fertőzésbe. Ezek a zsarolóvírusok, trójai lovak, kémprogramok szintén az adatainkra pályáznak, de közben kárt tesznek az eszközökben, vagy túszul ejtik a fájljainkat is.

A biztonság megteremtése egyszerűbb, mint gondolnád!

Ahogy a való életben sem az élettapasztalatunkra bízzuk a lakásunk védelmét, vagy a fiatalságunkban bízva nem vesszük félvállról a biztonságot, úgy az online térben is jobb, ha profi, valós megoldást keresünk a problémákra. Az, hogy erős jelszavakat használunk, hogy óvatosak vagyunk a közösségi médiában, hogy a linkeket és mellékleteket fenntartásokkal kezeljük, sokat számít, de nem elég. A személyes és a pénzügyi adatainkra, esetleg a vállalkozásunk adataira épp úgy vigyáznunk kell, mint a kézzelfogható értékekre. Ez pedig hasonlóan egyszerű, hiszen a megfelelő védelem a rendelkezésünkre áll: egy biztonsági szoftverrel ezekre az értékekre is könnyedén rázárhatjuk az ajtót.

Az online csalásokról és támadásokról szóló gyakori híreket olvasva egyértelmű, hogy a kiberbiztonság elengedhetetlen alapszükséglet és mindannyiunknak dolga van vele. Nem vehetjük könnyen csak azért, mert még nem volt rossz tapasztalatunk, vagy mert bonyolultnak tűnik a használata.

A megfelelő védelem beszerzése és használata nem atomfizika, nem kell félni tőle: az egyszerűen elérhető professzionális megoldások épp azért születtek, hogy egy átlagos felhasználó is könnyen használhassa azokat, hiszen a mi felelősségünk vigyázni a saját adatainkra. Ehhez pedig valójában nincs szükség sokra: ha egy könnyen telepíthető, magyar nyelvű ügyfélszolgálatot biztosító biztonsági szoftverrel védjük meg az eszközeinket, rengeteg bosszúságtól és veszteségtől védjük meg magunkat és az adatainkat is.

Az ESET otthoni biztonsági csomagjai között mindenki megtalálhatja az internetezési szokásaihoz leginkább illő védelmet, a hétköznapi böngészéstől és levelezéstől kezdve az online vásárláson át a prémium igényekig. A diákok, pedagógusok és nyugdíjasok új előfizetés esetén 30% kedvezményt kapnak többet között az ESET Home Security Essential előfizetés vásárlásakor.

Az ESET otthoni megoldásai:

ESET HOME Security Essential – a vírusvédelem mellett számos funkcióval gondoskodik eszközeink, személyes és pénzügyi adataink biztonságáról, beleértve az adathalászat elleni és Wi-Fi védelmet is.
ESET HOME Security Premium – az Essential csomag funkcióin túl jelszókezelővel és titkosítással fokozza az adataink biztonságát. A felhőalapú sandbox vizsgálat a gyanús mintákat egy elszigetelt környezetben elemzi, így proaktív védelmet nyújt a nulladik napi fenyegetésekkel szemben.
ESET HOME Security Ultimate – a legátfogóbb otthoni biztonsági csomag korlátlan VPN-nel, a fényképek metaadatát eltávolító funkcióval és Dark Web vizsgálattal, amely képes riasztani, ha a személyes adataink felbukkannak a dark webes piactereken, fórumokon.
Magyar nyelvű terméktámogatás – az ESET termékek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. felkészült kollégái segítenek az ügyfeleknek kérdés, probléma esetén, már a vásárlás előtti pillanatoktól kezdve az előfizetés teljes időtartama alatt.

A tartalom az ESET termékek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.