BrandContent MOHU 2024. október. 16. 11:40

Tudja, mi lesz a vissza nem váltott üvegek utáni 50 Ft sorsa?

Szombat délelőtt. Az újrahasznosítható csomagolást visszaváltó automata előtt a szokásosnál is nagyobb sor kígyózik, hiszen a hétvégi bevásárláskor kapóra jön a hét közben összegyűjtött dobozok, üvegek és palackok visszaváltásáért járó, darabonként 50 forint. De kapnak-e bármit is a boltok a visszaváltások után, és ki mondja meg, hol lehet visszaváltási helyet létesíteni? Tényleg célravezetőbb ez a rendszer, mint a régi taposós módszer? Ehhez hasonló kérdésből rengeteg van, ebben a cikkben megválaszoljuk azokat, amiket a leggyakrabban tesznek fel.

Mi lesz a vissza nem váltott üvegek utáni 50 forintok sorsa?

Ezt az összeget a MOHU-nak a visszaváltási rendszer működtetésére és fejlesztésére kell költenie. Pontos és lekövethető útja van, sőt, a MOHU áfát is fizet utána. A hálózat kialakítása nem volt olcsó, mintegy 50 milliárd forintnyi értékben finanszírozta azt elő a MOHU, de maga a logisztika és a fejlesztések is komoly összegbe kerülnek.

Kapnak pénzt a visszaváltásokból a boltok?

A visszaváltási folyamat zökkenőmentessége érdekében a MOHU az üzleteknek minden egyes visszaváltott palack után kezelési díjat is fizet. Ezért a boltok feladata a mindennapi üzemeltetés, vagyis a gépek tisztán tartása, a szalagok cseréje stb. Naponta 5-6 millió csomagolóanyag kerül be a rendszerbe, ennyit váltanak vissza Magyarországon, ami nagyon nagy siker. Országszerte már 3700 helyen lehet visszaváltani – ebből 1300 helyen kézi visszaváltással –, de a hálózat folyamatosan nő, hiszen több száz új automatára érkezett be igény.

A legnépszerűbb visszaváltási mód a boltban vagy a bolthálózatban beváltható papírutalvány, eddig csaknem 20 milliárd forintot kértek így vissza a vásárlók. De a kisebb boltoknak – ahol nem fér el ilyen automata – is vonzó lehet a visszaváltás biztosítása. Ezeken a helyeken a már fent említett, úgynevezett kézi visszaváltás rendszere működik. Itt is kap a bolt kezelési díjat, és a visszaváltott 50 forintokat ebben az esetben ott helyben vásárolhatja le az ügyfél.

Ki jár jól ezzel?

Ez a rendszer mindenki érdekét szolgálja. A legelső és legfontosabb előny az, hogy a környezetünket megóvjuk attól, hogy a patakpartokon, az erdőben legyenek szétdobálva az üvegek, dobozok, palackok. A második, hogy a kommunális hulladékból, vagyis a fekete kukából kikerülnek a visszaváltható palackok és dobozok, így azokat nem hulladéklerakóba küldik, hanem újrahasznosítják. A hazai és régiós újrahasznosítási ipar előnye hosszútávon az az alapanyag, amely az automatákon keresztül bekerül a rendszerbe. A 90%-os visszaváltással minden évben egy nagyon komoly mennyiségű műanyag, alumínium és üveg alapanyag fog rendelkezésre állni lemérve, összegyűjtve, készen az újrahasznosítási ipar részére. A digitális rendszer segítségével pedig követhető lesz a hulladék útja, mennyisége, minősége. Így tervezni tud ezzel az ipar, ami az újrahasznosítás megerősödését eredményezheti a régióban.

Ki jelöli ki a visszaváltási helyeket?

Minden szereplő maga dönti el, hogy akar-e csatlakozni a rendszerhez vagy sem. Magyarországon csak a legnagyobb (400 négyzetméternél nagyobb) boltok számára volt kötelező a visszaváltás, és a boltok önkéntesen csatlakozhatnak a rendszerhez, ellentétben több országgal (pl. Románia), ahol minden üzletnek kötelező biztosítania a visszaváltást.

A kistelepülések esetében a kézi visszaváltás terjedésére is számítanak a MOHU-nál, hiszen a visszaváltási lehetőséggel rendelkező helyi üzletek fogalma a várakozások szerint nagyobb lesz, mint azoké, ahol ezt nem lehet megtenni.

Miért nem elég a korábbi tapossa-laposra rendszer?

A korábbi tapossa-laposra rendszerben az italcsomagolások 30-40 százaléka jutott csak el az újrahasznosításig, ezzel szemben az új rendszernél elérhető a minimum 90%-os visszaváltás. A MOHU célja, hogy ez három éven belül teljesüljön. Október elejéig több mint 400 millió palackot váltottak vissza Magyarországon, aminek a hulladéka immár a megfelelő helyre kerül. Nagyon fontos különbség még, hogy – a régivel ellentétben – az új rendszerben a palack anyagából újra palack lesz, tehát megvalósul a körforgás.

Ugyanakkor a szelektív műanyaggyűjtés továbbra is nagyon fontos: a visszaváltási rendszernek köszönhetően most nagy adag műanyag kikerült a rendszerből, hiszen a palackokat már nem oda dobjuk, de fontos, hogy a többi műanyagot viszont továbbra is ott gyűjtsük.

MOHU

Az oldalon elhelyezett tartalom a MOHU megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.