Gyakran hajlamosak vagyunk homokba dugni a fejünket az elbocsátással kapcsolatban, és nem törődünk az árulkodó jelekkel, vagy azt hajtogatjuk, velünk ez nem történhet meg. Aztán a kezdeti sokk után szembe kell néznünk olyan érzelmekkel, mint a harag, a depresszió vagy a pánik.
Ha megkaptad a kiábrándító hírt, ezt a néhány dolgot már azonnal meg is teheted annak érdekében, hogy hamar összeszedd magad, és újult erővel vághass neki az álláskeresésnek.
1. Vegyél egy mély lélegzetet
Nagyon könnyű pánik-üzemmódba kapcsolni, főleg ha váratlanul ért a hír. Azonban ha elragadnak a heves érzelmek, később akár bánhatod is a reakcióidat. Mindenképpen érdemes jó viszonyban maradnod a volt kollégáiddal és a főnököddel is a kapcsolati tőkéd érdekében, valamint azért, hogy jó referenciát adhassanak rólad, ha az elkövetkező állásinterjúkon kérik. Csigavér tehát! Keress egy csendes és privát teret, hogy összeszedhesd a gondolataidat. Nyugodt légzéssel, egy gyors meditációs gyakorlattal vagy egy rövid sétával is megkönnyítheted a helyzetedet.
2. Ne tekintsd személyes támadásnak
Ne felejtsd el, hogy a felmondás nem feltétlen tükröz téged reálisan. Bár szinte lehetetlen ezzel vigasztalódni a bejelentést követően, mégis segítségedre lehet az a tény, hogy a leépítéseknek ritkán vannak személyes okai, és gyakran függetlenek a te személyedtől. Az, ahogyan a kudarcot kezeled, gyakran többet számít, mint a kudarc maga.
3. Semmit ne írj rögtön alá
Ha a HR megkér téged, hogy írd alá a megszüntető végzést, vagy a főnököd azonnal az orrod alá dugja a felmondóleveledet, vidd haza magaddal, és olvasd át alaposan az iratot. Lehet, hogy az aláírásoddal csupán azt igazolod, hogy átvetted a papírt, de az is lehet, hogy azt jelzed vele, hogy nem fogsz például pereskedni a céggel.
4. Beszéld meg a HR-rel a részleteket
Például érdeklődj afelől, hogy jogosult vagy-e végkielégítést kapni, igényelhetsz-e outplacement szolgáltatást (a munkáltató által biztosítható gyakorlati támogatás az elbocsátás kezelésére, új álláslehetőség keresésére), vagy mi fog történni például a munkaadó által kiadott éves bérleteddel.
5. Töröld a fontos dokumentumokat a gépedről
Ha lehetőséged van még rá, fésüld át a gépeden lévő könyvtárakat, tartalmaznak-e bármiféle fontos elérhetőségi adatot, személyes fájlokat, teljesítményjelentéseket, vagy bármit, ami rád vagy másokra nézve esetleg bizalmas információ.
6. Kérj ajánlást
Ha megmaradt a jó összhang közted és a munkáltatód között, békében tudtok elválni, kérj tőle ajánlást, hiszen egyre több helyen követelmény lehet a referencia felmutatása. Ha nincs meg még a kollégák, felettesek személyes elérhetősége, ne habozz elkérni őket.
7. Hívj fel egy megbízható családtagot vagy barátot
Nem kell csendben szenvedned. Hívj fel egy barátod, családtagot, és öntsd ki nekik a szíved. Olyanokkal beszélj, akik meg tudják neked adni a szükséges támogatást, és tágabb perspektívából láttatják veled a helyzetedet. Azokhoz fordulj először, akik empatikusak, és érzelmileg tudnak támogatni, és ne azokhoz, akik rögtön tanácsokat és javaslatokat osztogatnak, esetleg aggodalmaskodásukkal tovább erősítik benned a kétségeket.
8. Ne játszd az áldozatot
Miközben az állás elvesztése traumatikus esemény, az áldozati mentalitás fenntartása nemcsak másoknak teher, hanem megakadályozza azt, hogy előrelépj az életedben. Az áldozati mentalitással rendelkező emberek passzív-agresszív tulajdonságokat mutatnak fel, amikor kapcsolatba lépnek másokkal. Viselkedésük önpusztító, majdhogynem mazochista, ráadásul minden kapcsolatukra jellemző lesz a következő állítás: „áldozat vagyok, tehát vagyok”.
9. Semmilyen drasztikus döntést ne hozz
Ne mondd le a már megtervezett családi vakációt, ne hívd fel azonnal az országban található összes cégvezetőt, és ne jelentkezz be a fodrászhoz sem.
10. Legyen egy kész válaszod arra az esetre, ha nem akarsz beszélni róla
Gyárts instant választ arra az esetre, ha mások a helyzeted felől érdeklődnének, de neked semmi kedved beszélni erről. Például mondhatod azt, hogy „a cégem bezárta az irodáit, most épp állást keresek. Még nem vagyok kész beszélni erről, de majd szólok, ha már találtam valami biztosat. Köszönöm a megértésedet”.
11. Ne keress azonnal munkát
Természetes, ha sürgetést érzel arra, hogy azonnal legyen egy új állásod. Azonban adj időt magadnak átgondolni, mi legyen a következő lépés, milyen irányban szeretnél elindulni. Adminisztrátor szeretnél maradni, vagy végre hasznosítanád a nyelvtudásodat például egy SSC-ben? Vedd figyelembe aktuális érzelmi állapotodat, és először csillapodj le, majd tiszta fejjel állj neki az álláskeresésnek.
12. Írj egy listát a főbb eredményeidről
Természetes, ha nem vagy tele önbizalommal egy elbocsátás után, és úgy érzed, ez inkább egy visszalépés. Azonban biztos fel tudsz mutatni néhány nagyobb eredményt, ebben a pozícióban értél el. Írj össze egy listát a legnagyobb teljesítményeidről, hogy emlékeztesd magad azokra az értékes készségekre, melyek piacképessé tesznek.
13. Menj mini vakációra
Mikor vettél ki utoljára szabadságot? Akár a barátokkal ruccansz ki egy estére, akár a hétvégédet töltöd túrázással, az elbocsátás alkalom lehet arra, hogy megengedj magadnak egy kis kikapcsolódást, és csökkentsd a rajtad lévő nyomást.
14. Dolgozd fel az érzelmeidet
Ha már megnyugodtál, fontos, hogy feldolgozd az érzelmeidet. Kezd azzal, hogy beazonosítod, mit érzel, majd találd ki, hogyan fogod kezelni ezeket az érzéseket, és miként válaszolsz rájuk. Ha az érzelmek ellenőrizetlenül maradnak, esetleg lefojtásra kerülnek, annak negatív következményei lehetnek a későbbiekben, akár egészségügyileg is.
15. Egészben lásd a helyzeted
A munkahelyváltás ijesztő folyamat, de próbáld meg az egész karriered szempontjából vizsgálni jelenlegi helyzetedet. Lehet, hogy ez csak egy lépcsőfok valami nagyobb lehetőség felé, és ezáltal jobban meg tudod vizsgálni, mi fontos a számodra, milyen vágyak mozgatnak és milyen hosszú távú céljaid vannak. Bízz benne, hogy ez a tapasztalat végső soron egy olyan változáshozs, melyre szükséged volt ahhoz, hogy a következő szintre lépj.
A Business Insider cikke nyomán.
A Jobline oldalán több mint 4000 állásajánlat vár megbízható cégektől. Iratkozz fel Álláspostára is, hogy ne maradj le a legfrissebb nyitott pozíciókról>>
Az oldalon elhelyezett tartalom a Jobline.hu közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.