BrandChannel Jobline.hu 2016. május. 16. 18:30

Ezt a kilenc dolgot radírozd ki az önéletrajzodból, ha jót akarsz

20 másodperc. Ennyi idő alatt futja át a HR-es az önéletrajzodat. A mondás, miszerint a kevesebb több, az önéletrajz-készítés alapja kell, hogy legyen.

Csak olyan információkat írj magadról, melyek érthetőek, egyszerűek, és alátámasztják, megerősítik azt, amit közölni szeretnél. Keltsd fel a munkáltatók figyelmét, ugyanakkor hagyj teret az információk bővebb kifejtésére is egy interjú során. Minél több irreleváns adatot tartalmaz az önéletrajzod, annál inkább gyengíted az üzenetedet. A munkaadókat nem lehet rizsázással levenni a lábukról, sőt kifejezetten idegesítő, ha több a töltelék a szövegben, mint a lényegi elem. Az önéletrajz írás nem olyan, mint a croissant: a sok szirup csak megfekszi a munkaadók gyomrát.

A következő tanácsok segíteni fognak önéletrajzod tavaszi nagytakarításában!

1.  Helyettesítsd az általános állításokat személyes történetekkel

„Kitűnő problémamegoldó készség, jó kommunikációs készség, jó csapatjátékos” – igen, ahogyan az a több száz jelentkező is, aki ugyanerre a pozícióra pályázik. A nyitó bekezdésekbe erős üzenetet kell belefoglalnod, ami összefoglalja a hátteredet, és az okokat, amiért a legjobb választás vagy. A jó felütést követheti annak részletezése, hogy ezeket a képességeket hogyan használtad fel eddigi munkáid során.

2. Távolítsd el a felesleges töltelékszavakat

Már Kosztolányi Dezső is megmondta, nincs nagyobb művészet a törlésnél. „Elhagyunk valamit, ezer millió dolgot, melyet mellékesnek tartunk, és kiemelünk valamit, egyetlen dolgot, melyet fontosnak tartunk” – mondja, és ez nem csak az alkotásra igaz, hanem az önéletrajzírásra is. Az önéletrajz megírása nem a látomásos költészet kiélésére való terület. Aki rizsázik, valójában azt demonstrálja, hogy nem sok mindennel büszkélkedhet. Ezért, miközben kiemeled a lényeget, támaszkodj a tényekre. Ha szeretnéd mégis kifejteni fontosnak tartott tulajdonságaidat, felsorolásuk helyett hozz példákat rájuk szakmai múltadból.

3. Ügyelj a helyesírásra, nyelvhelyességre

Az önéletrajz mondatait úgy alkotjuk meg, mintha főcímeket írnánk egyes szám első személyben. Ma már nem divatos a 90-es években használt folyószöveg: „Kovács József vagyok, 52-ben születtem Makón, általános iskolai tanulmányaimat...”. Külön kifejtést nem kíván a helyesírás szempontja: ha bizonytalanok vagyunk, mindenképpen olvastassuk át másokkal is, mielőtt jelentkeznénk.

4. Ne használj megkülönböztető információkat

Kerüld el azokat az információkat, melyek diszkriminálhatnak, úgy, mint a kor, a vallás, a családi állapot vagy az etnikai hovatartozás. Az önéletrajznak épp ezért fényképet sem kell tartalmaznia, kivéve, ha ez az elvárás, vagy az arcod fontos a munka szempontjából (például modell munkák, média stb. esetén). Sőt egyes munkáltatók mellőzni fogják az ilyen információkat tartalmazó önéletrajzokat, mert így akár diszkriminációval is megvádolhatják őket a folyamat későbbi részében.

5. Mellőzd, mikor végeztél

Az önéletrajzodnak nem kell tartalmaznia, mikor fejezted be a tanulmányaidat, és az sem fontos, melyik gimnáziumban és mikor érettségiztél.

6. Csak azokat a tapasztalatokat oszd meg, melyek fontosak a munka szempontjából

A munkáltatókat nem érdeklik azok a teljesítmények vagy képességek, melyek nem lényegesek az állás szempontjából. Ha az értékesítésben dolgozol, de segítettél egy adatbázis fejlesztésében is, az akár tanúskodhat is a sokoldalúságodról, de lényegtelen információ egy értékesítő álláshoz. Legyél óvatos az önkéntes munkák említésével is, mert szintén nincs jelentősége, hacsak nem a szociális szférában helyezkedsz el.

7. Ne említsd meg, hogy felhasználói szintű számítógépes ismereteid vannak

Mert mindenki másnak is… Manapság már minden munkáltató alapnak veszi, hogy ismered a Wordöt, Excelt és a PowerPointot.

8. Ne írj referenciákat, ha nem kérték

Csak akkor hivatkozz referenciákra, ha megkövetelték. A HR-eseket az idegesíti a legjobban, amikor referenciákat küldesz anélkül, hogy kérték volna.

9. Ésszerű hosszúságú önéletrajzot írj

Ha még csak pályakezdő vagy, senki sem várja el tőled, hogy egy oldalnál többet írj. Ugyanakkor, ha jelentős szakmai tapasztalatokkal rendelkezel, nyugodtan írhatsz akár két vagy három oldalt is. Ne hagyj ki lényeges információkat, ne préseld egy oldalba több évtized szakmai tapasztalatát csak azért, mert azt hallottad, ez az elvárás. Az önéletrajzodnak tartalmaznia kell elég részletet, hogy kellően megtámogasson téged a HR-es előtt. A hosszúság nem számít, ha jól olvasható, átlátható tartalmú, jól tagolt és formázott önéletrajzot írsz, csak a valóban lényeges információkról.

A Careerelaism cikke nyomán.

A Jobline oldalán több mint 4000 állásajánlat vár megbízható cégektől. Iratkozz fel Álláspostára is, hogy ne maradj le a legfrissebb nyitott pozíciókról>>