Sokszor gondolsz úgy a szakmai előlépésedre, mint rajtad kívülálló, a gazdasági környezetnek és versenyhelyzetnek kiszolgáltatott folyamatra? Pedig elképzelni sem tudod, mekkora befolyásod van rá.
Közhelynek tűnik, de szakmai készségeid fejlesztése az egyik legjobb dolog, amit ma megtehetsz. A „befektetés” fogalmával leginkább a pénzügyi szektorban találkozhattál, holott magadba is be tudsz fektetni, gondolj csak az egészséged megóvására, egy egzotikus nyaralásra, egy új ruha vásárlására stb. Azonban inkább jelenti a készségeid felfrissítését és fejlesztését, hisz ezek által te magad leszel több.
Sok vállalat nyújt alkalmazottai számára oktató és fejlesztő képzéseket, de ez általában az adott cég szempontjából fontos készségek elsajátítását helyezik előtérbe. A szakemberek egyre inkább ráébredtek, hogy olykor olyan készségeiket is fejleszteni szeretnék, amelyek nem feltétlenül indokoltak feladataik szempontjából. Sőt, olykor a vállalatok sem képesek programokat indítani ezen készségek fejlesztésére. Gondoljunk csak a közösségi és digitális médiára, amely sokunk számára a mai napig ismeretlen, és amellyel a vállalatok nagy része is csak barátkozik.
Vannak cégek, amelyek nyitottak és támogatják alkalmazottaik fejlődési törekvéseit, akár azzal, hogy hosszabb szabadságot adnak neki, hogy tanulhasson, vagy a készségeid fejleszthesse. Azonban előfordul, hogy a cégek vagy nem engedhetik meg magunknak, vagy nem bíznak ezekben a képzésekben vagy a munkavállalóikban. Ebben az esetben neked kell befektetned saját magadba. Ha kell, vegyél ki egy szabadnapot és vegyél részt egy olyan konferencián, amelynek a témája nem feltétlenül releváns a munkahelyeden betöltött pozíciód szempontjából. Például egy marketingszakember részt vehet egy technológiai konferencián, amelynek témája a digitális média. Igaz, ezeknek a továbbképzéseknek ára van: a saját pénzed, szabadidőd kell beáldoznod befektetned saját magadba.
A befektetés már a nap végén megtérül, és emeli az értékedet szakemberként. Segít, hogy képben légy a legújabb koncepciókkal és fejlesztésekkel kapcsolatban, legyen szó informatikai, digitális média vagy friss fogyasztói trendekről. Emellett segít kapcsolatot építeni és tartani új emberekkel, miközben új dolgokat tanulsz a világról.
A vállalatok számára a legjobb, de egyben radikális lépés az lenne, ha bevezetnék a közös részvételi díj fizetést, ami azt jelenti, hogy nem feltétlenül nagy összeget, de bizonyos százalékát a képzésnek az alkalmazottnak is be kellene fizetnie. Ez több szempontból is szerencsés lenne, hisz növeli a vállalat iránti hűséget (mert biztosítja a továbbképzés lehetőségét), egyben a munkavállalót is ösztönzi az ott megszerzett ismeretek elsajátítására (hisz ő is fektetett bele). Ez nagymértékben növelhetné a képzési programok sikerességét, hisz egyre ritkábban hangozna el az a mondat, hogy „Nem is akarok itt lenni. A főnököm és a HR-vezető erőltette”.
A következő kérdések megválaszolásával felfedezheted, miben szeretnél, illetve miben kellene fejlődnöd:
- Szükséged van a meglévő készségeid fejlesztésére a jelenlegi munkádhoz vagy valami újat akarsz tanulni? (Határozd meg a területeket, amelyekre fókuszálni akarsz.)
- Egy hosszabb periódust felölelő képzési program esetén kérdezd meg magadtól, hogy mennyit lennél képes áldozni rá (vedd figyelembe pénzügyi helyzetedet, a szabadidőd mennyiségét, stb). Ez a kérdés segít dönteni egy online kurzus, iskola között.
- Ha már tudod, mit szeretnél, egyeztess céljaidról a közvetlen főnököddel és a HR-essel. Meg fogsz lepődni, mennyire támogatóak lesznek.
- Keress olyan szemináriumokat és konferenciákat, amelyeken részt akarsz venni, és ha a munkahelyed nem támogatja, akkor egyeztess az illetékesekkel a szabadságaidról. Lehet, hogy a cég anyagilag nem, de 2-3 nap plusz szabadsággal/év támogatná a törekvéseidet.
Elképzelhető, hogy arra leszel figyelmes, hogy a vállalat kialakít egy belső programot, ahol a te leszel a mentor, aki a továbbképzéseken szerzett szakmai tudásával terelgeti a cég pályakezdőit, alkalmazottait. Egy biztos: a megszerzett tudásnak, készségeknek köszönhetően nem csak szakmailag leszel egyre több, hanem te magad is. És ne feledd, amit megtanulsz, azt nem veheti el tőled senki.
Sohasem késő. Indulj és fektess be önmagadba!
Kezedbe vennéd karriered irányítását? A Jobline.hu Karrier Útmutatójában hétről hétre újabb gyakorlati tippek várnak. Készülj fel már most: a legfrissebb bejegyzésekért kattints ide>>Az oldalon elhelyezett tartalom a Jobline.hu közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.