2014. február. 08. 08:03 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 08. 08:02 Tudomány

Kínai invázió a Déli-sarkvidékre

Már a negyedik antarktiszi kutatóállomását megnyitotta meg Kína az Antarktiszon.

A Tajsanon az antarktiszi nyár időszakában, december és március között húsz ember dolgozhat. A komplexumhoz egy kifutópálya is épült, amely speciális merevszárnyú repülőgépek le- és felszállását teszi lehetővé.

A Déli-sarkvidék új kínai kutatóállomásán a klímaváltozással kapcsolatos méréseket végeznek, a jégtakaró alatti földtani fejlődés alakulását, a gleccsereket, a földmágnesességet és az Antarktisz légkörét figyelik meg. Várhatóan a következő 15 évben szolgálja majd a kínai szakembereket.

Kína elsőként 1985-ben a Déli-sarkvidék határán hozta létre a Csangcseng (Nagy Fal) állomását, majd négy évre rá, szintén a határvidéken a Csungsant. Harmadik állomása, a Kunlun a 25. kínai expedíció jóvoltából 2009-ben épült meg az Antarktisz legmagasabb pontjától, a Dome Argustól alig több mint hét kilométerre.

Az Antarktiszt az 1959-ben megkötött Antarktisz-egyezmény védi, amelyhez Kína 1983-ban csatlakozott. A megállapodás alapján a Déli-sarkvidéken bármely ország létesíthet tudományos kutatóállomást, azonban tilos a kontinens ásványi kincseinek kitermelése, hulladékok tárolása és bárminemű katonai tevékenység.

A kínaiak a jelek szerint már egy következő helyszín lehetséges pontjait is feltérképezték. Sajtójelentések szerint keresik a Jeges-tengeren átvezető kereskedelmi útvonal kialakításának a lehetőségét is, készülve arra, hogy idővel jelentősen csökken majd a jégtáblák mennyisége a térség vizein.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.