Farkas Zoltán: Lázadás

3 perc

2024.11.21. 07:00

A nagy hackertámadás a magyar katonaság ellen. Az EU és a magyar kormány szinte már áttekinthetetlen konfliktusa. Bosszúszomjas bolondok lehetnek Trump kinevezettjei. Ez a Fülszöveg, az e heti HVG ajánlója.

Most legalább tudjuk, mennyibe kerül egy katona esővédő nadrágja. 116 ezer forintba. Ilyen és ennél súlyosabb hadititkokat fed fel a dark web oldalain egy nemzetközi csoport, amely zsarolóvírust küldött a Védelmi Beszerzési Ügynökség honlapjára, iratokat és adatokat nyúlt le, szemléz belőlük, és most ötmillió dollárt kér. Mi csak ámulunk, hogyan fordulhatott elő, hiszen a tavaly elfogadott költségvetésben már bizonyíthatóan felismerték a veszélyt (kéretik ezt iróniának tekinteni): „2024-ben többletforrás biztosítása szükséges a VBÜ informatikai rendszerének fejlesztése és a működésével kapcsolatos kiadások finanszírozása érdekében.” Erre a célra 879 millió forintot szántak idén. Nem tudni, valóban megkapta-e az ügynökség, vagy nem volt elég a védelemre, hiszen bagatell összeg ahhoz képest, hogy a „digitális katona” programra 60 milliárd forint ment el. A HVG a honlapján és a hetilap Magyarország rovatában is követi a fejleményeket. Ezt teszi a kormánynak az Európai Unióval szembeni, hovatovább áttekinthetetlen konfliktusával is. Fókuszban rovatunk a héten egyebek mellett azt vizsgálja, mi lehet a felfüggesztett támogatások sorsa, illetve miért hirdetett lázadást a magyar miniszterelnök az Európai Bíróság ítéleteivel szemben.

Orbán végtelen lázadása: lassan már tényleg ott tartunk, hogy egy fillért sem kaphatunk a zárolt EU-pénzekből

Fél éve teljesen megszakadtak a tárgyalások a magyar kormány és az Európai Bizottság között a zárolt uniós támogatások feloldásáról. Az ok: Budapesten hiányzik a politikai akarat a megegyezéshez. Közben Orbán Viktor harcot hirdetett az uniós bírósági ítéletek ellen is, ami még plusz sok száz millió euróba kerül az országnak.

Különben sem árt résen lenni. „Egészségügyi célokra több mint 3700 milliárd forint fog rendelkezésre állni. Ez 2500 milliárd forinttal magasabb összeg, mint a baloldali kormány által benyújtott utolsó, 2010-es költségvetésben” – büszkélkedik a 2025-ös költségvetés preambuluma. Csakhogy a számszerűen nagyobb összeg valójában kevesebb. A 2010-es költségvetésben a hazai össztermék 4,5 százalékát költötték egészségügyre, most csupán a 4,2 százalékát. A kivéreztetés következményeit Magyarország rovatunk megelőzhető halálokról írt cikke érzékelteti. Lehetne igazságosabban is gazdálkodni a közpénzekkel, ezen ügyködik önkéntesen a Pénzügykutatóban összeverődött szakértői kör. „A jövőnek írjuk” – jellemzi a nagy műgonddal összeállított program esélyeit a szerkesztő, Katona Tamás. A Gazdaság rovat azt is összegzi, miként tévesztett célt a családi otthonteremtési kedvezmény, illetve hogyan próbálják fenntartani a csődbe jutott Tungsram menthető gyárait az egykori vezetők – miután az ingatlanokat a klientúra moguljai már lenyúlták.

Butaság vagy mutyi? A felszámolás közben látszik, mennyire rossz döntés volt szakadékba lökni a Tungsramot

Ha valakik nem fúrták volna meg, lehetett volna működőképes reorganizációs program arra, hogy a Tungsram elkerülje a hitelezőknek, főként az államnak a legnagyobb buktát jelentő felszámolást.

Bosszúszomjas bolondokat készül kulcspozícióba helyezni Donald Trump – véli a Financial Times. A tényeket mindig tiszteletben tartó HVG megfogalmazásában pedig „móresre akarja tanítani az általa megvetett washingtoni elitet”. A már megnevezett miniszterek és jelölőik listája fölött a Világ rovatban lehet elmerengeni. De szigorúan csak az után, hogy eltűnődtünk, Oroszország Ukrajna elleni háborújának ezredik napján mi az esély a békére.

Szappanoperává silányítaná a kormány Magyar Péter akciókban bővelkedő életét, mi azonban maradnánk a tényeknél: a toborzójánál és a lehallgatási ügyeknél. Szellem rovatunk a filmes szamizdatok sajátos világába tekint be. „Megnéztük, hány nap forgatásra elég a pénzünk, az jött ki, hogy 20 napunk van, ehhez tartottuk magunkat. Kisebb csodának tartom, hogy ebbe belefértünk” – mondja Herendi Gábor, az állami támogatás nélkül készített Futni mentem rendezője a hvg.hu-n. Nagyszerű színészeit sem tudja rendesen megfizetni. „(…) idén forgattam még egy nagyjátékfilmet, azt nulla forint gázsiért (…) Úgy fogom fel, ez a mi lázadásunk” – fűzi hozzá a hetilap Szellem rovatában az egyik főszereplő, Lovas Rozi. Miközben az állam milliárdokat költ kurzusprodukciókra, a nemzetközi sikereket a szamizdat filmek szállítják; a legújabb díjesélyes a KIX című dokumentumfilm, egy pesti kisfiú, Sanyi felcseperedésének a története tíz éven át. A nagyvárosi szegénység látlelete. Kész csoda, hogy ennek elszenvedői még nem lázadnak.

„Nem tudom, hányan szeretnék újranézni a kamaszkorukat” – egy tizenkét éven át forgatott dokumentumfilm története

Fiatal filmesek több mint egy évtizeden át követték a nehéz sorsú budapesti Sanyi felnövését. A megrázó, KIX című dokumentumfilmet Európában szinte mindenhol vetítik.