Van új a napelem alatt: ilyen, amikor a gazdáknak is jó, meg pörög a napenergia-biznisz is
Hatalmas potenciál rejlik az agroszolárban, vagyis a mezőgazdasági termelés és a megújuló energiatermelés kombinálásában. Magyarországon, bár az adottságok kitűnőek, még nincs ilyen projekt, akad viszont a szomszédban és távolabb egyaránt.
Mintegy 51 terawatt – Paksra lefordítva: 102 ezer atomerőművi blokknak megfelelő – teljesítményű potenciált azonosítottak az európai kontinensen a napelemes energiatermelést a növénytermesztéssel kombináló – agro-fotovoltaikus vagy agroszolár néven emlegetett – energiatermelési módban a dániai Aarhusi Egyetem kutatói. A „hagyományos”, sűrű sorokban, fix állványzatra telepített, tövükben erőteljesen gyomirtózott, nagy területet lefedő naperőműveket sokszor kritizálják a termőföld csökkenése miatt. Egyre nagyobb az érdeklődés a kettő kombinálása iránt. Ezzel úgy nő a megújulók aránya, hogy az nem megy az élelmiszer-termelés rovására, az agrártermelők pluszbevételhez jutnak, a napelemek árnyékában kialakuló mikroklíma pedig a korábbinál kedvezőbb feltételeket teremthet egyes növénykultúráknak.
A vezető uniós napelemes érdekvédelmi szövetség, a SolarPower Europe idén tavasszal térképes adatbázist állított fel ezek nyomon követésére. Ebben jelenleg több mint 200 projektről számol be, ám magyarországi még nem került be, jóllehet a dán kutatók kiemelkedőnek találták a magyar agroszolár-adottságokat.
A mezőgazdasági termelők érdekeit és a napenergia-termelést hozza közös nevezőre programjával a francia Akuo csoport. A társaság 30 évre szóló partnerségi megállapodást köt az érdeklődő gazdákkal, és napelemes rendszereket telepít, képzést és támogatást is nyújtva mellé.