Amerika a teljes idegösszeomlás szélén: pár tízezer emberen múlhat az elnökválasztás kimenetele

8 perc

2024.11.01. 06:00

A mesterséges intelligencia sem tudná az összes olyan tényezőt figyelembe venni, amelyek együttes hatása meghatározza, ki nyeri az amerikai elnökválasztást. A végeredmény pár tízezer emberen múlhat, három forgatókönyv pedig egyenesen döntetlennel számol, amely helyzet Donald Trumpnak kedvezne. Akár a republikánus jelölt fut be, akár nem, a trumpizmus hosszú távon beépült a társadalomba, és a demokratákon is nyomot hagyott.

Könnyen lehet, hogy a 67 ezres budapesti Puskás Arénában elférnének azok, akik a november 5-ei amerikai elnökválasztáson eldöntik, milyen irányt vesz az USA és vele a világ sorsa. Minden közvélemény-kutatás kiszámíthatatlanul szoros eredményt ígér országos szinten és abban a hét szövetségi államban – Arizona, Észak-Karolina, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania és Wisconsin – is, ahol az elektori kollégium sajátosságai miatt valójában kialakulhat a végeredmény. 2000-ben mindössze 537 szavazat döntött Floridában a republikánus George W. Bush javára a demokrata Al Gore-ral szemben, ám akkor erre előzetesen senki nem számított. Most viszont

az elemzők lényegében bedobták a törülközőt, amikor arra kérték őket, mondják meg, Donald Trump vagy Kamala Harris lesz-e a befutó.

A kampány finisében így minden mozzanat és minden egyes mozgósított szavazó számít. Harris és Trump ezért szinte folyamatosan kampánygyűléseket tart. A republikánus exelnök a hétvégén egyenesen a korábban – koncertek és sportmérkőzések mellett – számos emblematikus politikai eseménynek is otthont adó manhattani Madison Square Gardenben rendezett a kampánya csúcspontjává emelt karnevált. Nem mintha bármilyen esélye lenne New York állam elektorainak elnyerésére – azok biztosan demokrata riválisáé lesznek –, ám egykori valóságshow-főszereplőként tudja: nézettséget kell generálnia ahhoz, hogy fényesítse az auráját és bővítse a táborát.

A megszólalók – az esemény csúcspontjaként 78 perces beszédet tartó Trumppal együtt – minden verbális féket ledobtak magukról. Áradtak a politikai korrektség minimumát is mellőző mondatok az exelnök vélt vagy valós sérelmeit sorolva, azokért bosszút ígérve, a demokratákat és Harrist oly módon gúnyolva, ami Trump 2015-ös színre lépése előtt még a legfelhevültebb kampányban sem fordulhatott volna elő. A demokrata elnökjelölt – aki múlt pénteken a biztosra vehetően republikánus Texasban tartott 30 ezres csúcsrendezvényt a popsztár Beyoncé támogatásával – videóválogatást is készített Trump legvadabb mondataiból. És fasisztának minősítette riválisát, arra hivatkozva, hogy ezt a jelzőt tapasztalatai alapján megalapozottnak nevezte volt főnökére a The New York Times napilapnak adott interjújában John Kelly extábornok, aki 2017–2019-ben Trump kabinetfőnökeként szolgált.

Kamala Harris az Antikrisztus, Puerto Rico egy szemétsziget – elszabadultak az indulatok Trump New York-i kampánygyűlésén

A demokraták a Madison Square Gardenben tartott kampányrendezvényt az 1939-ben ugyanott tartott náci gyűléshez hasonlították.

A szélsőséges indulatokat felszínre hozó kampány az utolsó napokban egyre kevesebb ember megnyeréséért folyik, hiszen október végéig személyesen vagy levélben már több mint 43 millióan előzetesen leszavaztak. Ez a módszer 2020-ban, a koronavírus-járvány idején pörgött fel, és bár akkor ezt a republikánusok a csalás melegágyának tartották, idén ők is mozgósítanak, s a mozgósítással megközelítették a korai lehetőséggel hagyományosan jobban élő demokratákat. A hét frontállamon belül az aktivisták már azokat a megyéket is megjelölték, amelyekben az egész állam s vele az elektorok sorsa is eldőlhet – ilyen például Nevadában a Las Vegas, Arizonában pedig a Phoenix körüli.