Fű alatt brókerkedett, a bíróságtól 5 év börtönt és 5 milliárd eurós bírságot, a pápától rózsafüzért kapott

22 perc

2024.10.08. 17:30

2024.10.08. 17:48

A banktörténelem egyik legnagyobb kereskedési veszteségét a francia nagybank, a Société Générale egyik brókere, Jérôme Kerviel hozta össze, ötmilliárd eurós kárt okozva. A bank, miután a csalást felfedezte, megpróbálta azt néhány napig titokban tartani, és zárni a tőzsdén a nyitott pozíciókat. A pénzintézet eladásai a 2008-as zavaros időszakban zuhanórepülést indítottak a világ tőzsdéin, és még a Fedet is válaszlépésre késztették. A kereskedő Ferenc pápáig zarándokolt, hogy kiálljon igazáért, nem is sikertelenül. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.

Sokak szerint Jérôme Kerviel egy modern kori Robin Hood – hat évig vizsgálta a bíróság, hogy mi a felelőssége a jogosulatlan banki kereskedésben, az egykori francia brókernek pedig ez alatt egész rajongótábora lett: a nép fenegyerekeként imádták, aki a pénzügyi zsarnokság ellen küzd.

2008. január 21-én, hétfőn az Egyesült Államok romló gazdasági helyzetével kapcsolatos aggodalmak meredek esést okoztak az ázsiai piacokon. A befektetők Hongkongban és Tokióban megostromolták a brókercégeket. Az Egyesült Államokban a Martin Luther King-ünnepnap miatt zárva voltak a piacok, de az amerikai tőzsdei határidős kereskedés a külföldi piacokon meredek esést mutatott. A sajtó a napot “fekete hétfőnek” nevezte. A világméretű pénzügyi összeomlástól való félelem olyan erős volt, hogy az amerikai jegybank rendkívüli ülést tartott. A keddi New York-i kereskedés megkezdése előtt a Fed bejelentette a szövetségi alapkamat háromnegyed százalékpontos csökkentését, amely több mint két évtizede a legnagyobb mértékű kamatvágás volt.

Két nappal később az innovatív és kifinomult kereskedési műveletei miatt világszerte elismert Société Générale képviselői kérték, hogy állítsák le a részvényeikkel való kereskedést. A bank felfedezte, hogy egyik kereskedője 2007-ben és 2008-ban “masszívan csalárd irányú pozíciókat” vett fel, és ezeket “bonyolult fiktív tranzakciókból álló rendszerrel” leplezte. A banknak 4,9 milliárd eurós nettó vesztesége keletkezett – ez a banktörténelem addigi legnagyobb kereskedési csalása volt.

Nagy csalások
Pénzügyi bűnügyekkel foglalkozó sorozatunk eddig megjelent cikkeit itt találja.

A kereskedő, az akkor 31 éves Jérôme Kerviel azonnal híressé vált. Mivel nagyon keveset tudtak róla, rengeteg spekuláció látott napvilágot: hogy öngyilkosságot akar elkövetni; hogy elhagyta Neuilly-sur-Seine-i, gazdag párizsi külvárosban található lakását és elmenekült; hogy a rendőrség egy Koránt talált a lakásában, ami után azonnal terrorista kapcsolatait kezdték találgatni.

A Société Générale központi székháza a Puteaux-i La Defense negyedben, Párizs külvárosában, 2008. február 7-én
AFP / Joel Saget

A legnagyobb fejtörést az indíték kérdése okozta. Nem volt bizonyíték arra, hogy Kerviel bármit is ellopott volna, és nem volt a gazdagság mintapéldánya sem. Amikor a rendőrség felkereste otthonában, egy szerényen berendezett egyszobás lakást találtak; nem volt vidéki háza, de még autója sem. A francia rendőrség és a bíróság által kirendelt pszichológus által vezetett kihallgatásokon Kerviel azt állította, hogy elsődleges célja a bank hasznának gyarapítása volt.

A Société Générale vezető tisztségviselői Kerviel tevékenységét a csalás elszigetelt esetének próbálták beállítani. Egy belső jelentésben azt írták, hogy a kereskedő nagyravágyása, kapzsisága, sőt talán még őrülete is nem csupán egy tekintélyes nemzeti intézményt veszélyeztetett, hanem az egész nemzetközi pénzügyi rendszert.