Az adófizetők támogatásával szerez ingatlankirályságot is a kavicskirály

6 perc

2024.10.05. 06:01

2024.10.05. 06:07

A kormánykedvenc oligarcha, Balázs Attila rozsdaövezeti fejlesztései mögött egy újabb magántőkealap bukkant fel. A kirajzolódó kapcsolati háló alapján félő, hogy a befektetései nem a köz javát szolgálják.

A dupla vagy semmi elvét vallhatja Balázs Attila, a sóskúti kavicskirályból lett ingatlanfejlesztő, aki újabban úgy fektet be egy-egy megaprojektbe, hogy az állam kétszeresen is megtámogatja, minimálisra csökkentve számára a normál üzletmenet kockázatát. Ingatlanos vezérvállalata, a Bayer Property honlapja a nóvumok közt dicsekszik a tervezés alatt álló debreceni Epres Ligettel, amelyben 40–80 négyzetméteres, fiatalos, energiatakarékos lakások épülnek 2026 első negyedévére. A város déli oldalán fekvő terület azok közé tartozik, amelyeket a kormány a minap rozsdaövezetnek jelölt, vagyis a leendő lakások áfája csupán 5 százalék lesz.

Nem sokáig kellett várnia Balázsnak a kedvező minősítésre, miután projektcége, az Epresliget Kft. idén májusban megvásárolta a telkeket. S az adóelőnyön túl még azzal is jól járhat, hogy a cég mögé közvetett tulajdonosként beszállt az állami MFB bankcsoport 32 milliárdjából létrehozott magántőkealap, a GloCap I. is. A cégiratok szerint idén nyáron 39 millió forintért 10,8 százalékos tulajdonrészt kapott, de a tőketartalékot ennél bizonyára nagyságrendekkel nagyobb összeggel gyarapította. Kibogarászható az is, hogy kiszállás esetén legalább 12,75 százalékos hozamot vár el a befektetésére.

A GloCap I. magántőkealap egy másik, ugyancsak frissen rozsdaövezetté jelölt Balázs-féle lakópark építésébe, a kőbányai Kincsemébe is beszállt – számoltunk be róla a múlt héten. Itt 2026 közepére 277 akciós lakás átadását ígérik a tervezett ezerből. Balázs Attila tehát rendületlenül igényli az adófizetői támogatást azután is, hogy a legnagyobb, politikai botránykővé vált fejlesztését, a Zuglói Városközpontot az állam tavaly sutyiban-mutyiban mentette meg a buktától: 244 milliárd forintért megvette az ott épülő irodaház-komplexumot, míg a piacképesebb lakóingatlanos részprojekt a vállalkozónál maradt. Az irodaépítést a Bayer-cégek viszik tovább úgy, hogy az állam még a százmilliárdjai racionális elköltését sem várja el.