Mitől lett akkora biznisz a ketamin, a szer, amely Matthew Perry halálát okozta?
A gyógyászatban érzéstelenítő és antidepresszáns, miközben sokan partidrogként használják. Könnyen beszerezhető tiszta formában – és sok országban nincs is rajta a droglistákon –, ezért a gyakran szennyezett kokainról is mind többen erre váltanak. Az infúziós ketaminterápiát nyújtó klinikák lassan milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak.
Kábítószer, érzéstelenítő vagy antidepresszáns? A ketamin hihetetlen népszerűségnek örvend az utóbbi években, különösen a Covid óta, és legutóbb azzal került a figyelem középpontjába, hogy 2023. október 28-án a Santa Monica-hegységre néző jakuzzijában arccal lefelé holtan találták a Jóbarátok színészét Matthew Perryt. A bírósági dokumentumokból pedig az derült ki, hogy halálát nagy adag ketamin okozta.
Végül öt ember ellen emeltek vádat a halálával kapcsolatban, a nyomozati dokumentumok pedig mélyreható betekintést adtak a hollywoodi ketaminterjesztési hálózatba. Emellett azt is részletezik, hogy Perry egy ketaminklinikán depresszió és szorongás miatt kapott kezelésből – ahol egy orvos adta be a gyógyszert és figyelte a mellékhatásokat – hogyan csúszott bele az utcai dílerhálózattól beszerzett, ellenőrizetlenül adott injekciókba. Kiderült az is, hogy a színész halála napján már a harmadik injekcióját kapta.
Mik azok a ketaminklinikák?
A ketamin népszerűségének növekedése az elmúlt években a piac robbanásszerű növekedését, a ketaminklinikák és online szolgáltatások elterjedését okozta. Ezek a szolgáltatások az utóbbi időben annyira népszerűvé váltak, hogy egyes felmérések szerint 2028-ra csupán az Egyesült Államokban 3 milliárd dolláros forgalmat érhetnek el.
A ketamint először 1962-ben szintetizálta Calvin Stevens, 1964-ben tesztelték először embereken, majd az amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) 1970-es jóváhagyása után a vietnámi háborúban használták először, érzéstelenítésre amerikai katonákon. A ketamin azóta is fontos érzéstelenítő, mert gyorsan hat, a hatásai gyorsan elmúlnak, és kevésbé veszélyezteti a keringést és légzést, mint más érzéstelenítők. Ezek miatt 1985-ben a WHO a létfontosságú gyógyszerek listájára is felvette a ketamint.
A hazánkban is kapható ketamininjekció a betegtájékoztató szerint jelentős fájdalomcsillapító hatással is rendelkező altatószer, amelyet az altatás bevezetéséhez és fenntartásához mind gyermekeknél és serdülőknél, mind felnőtteknél alkalmazhatnak, kizárólag gyakorlott aneszteziológus közreműködése mellett.
Az emberi gyógyászat mellett az állatorvosok egyik legkedveltebb érzéstelenítőjévé vált, ezért sokan „lónyugtatóként” hallottak róla.