Megint melózni kellett a négynapos ünnepért – de van bármi értelme egy ledolgozós szombati munkanapnak?

5 perc

2024.08.14. 07:00

2024.08.14. 09:58

Nagyon kevés ország van, ahol úgy helyezik át a munkanapokat egy-egy hosszú hétvégéért, mint ahogy nálunk, bár azt a szintet, mint Kína a teljes ledolgozós hétvégéivel, nem hozzuk még mi sem. De úgy tűnik, túl sokat nem tesz hozzá a gazdasághoz egy-egy szombati kötelező munkanap, csak a munkakedvet veszi el.

Egy másik közgazdaság
A közgazdaságtan csak akkor unalmas, ha rosszul magyarázzák el – máris sokkal izgalmasabb lesz, ha kiderül, hogyan érinti a mindennapi életünket. Sorozatunkban fontos közgazdasági elméleteket mutatunk be, azt figyelve, miért fontosak ezek mindannyiunk számára. A sorozat korábbi részeit ide kattintva érik el.

Áthelyezett munkanap – van vajon olyan szópár, amivel jobban meg lehet kavarni a munkát? Idén augusztusban például Magyarországon harmadikán, szombaton elvileg dolgozni kellett, így 19-e, hétfő szabadnap lehet, és kijön egy négynapos ünnepi hétvége. Ugyanezt decemberben még sokkal jobban utálni fogjuk: egymást követő két szombat, 7-e és 14-e is munkanap lesz, méghozzá 24-e és 27-e helyett, hogy így legyen egy hatnapos karácsonyi hétvége (és akkor abba, hogy mennyi értelme van a december 24-i munkanapnak, amit elcserélünk egy korábbi szombatra, végképp ne is menjünk bele).

Logikus a kérdés: van ennek bármi értelme? Dolgozunk legalább nagyjából annyit egy ilyen szombati munkanapon, mint mondjuk egy átlagos hétfőn? Ennek a vizsgálatát nagyon megnehezíti az, hogy szinte egyáltalán nincs példa a világból ilyen munkarendre.