Macron hazárdjátéka meg tudta akadályozni Le Pen győzelmét, de maga is meggyengült a kalandban
A francia választástól mindenki azt várta, sorsfordító lesz Európa számára. A nagy dráma végül elmaradt, mivel egyértelmű nyertesek nincsenek. A következő időszakban Párizsra politikai bizonytalanság vár, és az a kontinenst is blokkolhatja.
A bekészített pezsgők a hűtőkben maradtak a Nemzeti Tömörülés (RN) központjában vasárnap este. A francia nemzetgyűlési választás második fordulójának előzetes eredményét dermedt csend fogadta Marine Le Pen pártjának eredményváróján. A magát már a következő kormányfőnek képzelő Jordan Bardella elnöknek is csak egy csalódott felszólalásra tellett, amelyben arról beszélt, a franciák komoly lehetőséget szalasztottak el azzal, hogy a baloldalra szavaztak.
Bardellának minden oka megvan a csalódottságra: a mindössze 28 éves pártelnökben sokan már Franciaország következő miniszterelnökét látták, miután az RN előbb az európai parlamenti választásokon sikerült győznie (31,4 százalékkal), múlt héten pedig az előrehozott parlamenti választás első fordulójában is a legtöbb voksot a párt szerezte meg (33,2 százalékkal). Egy héttel később, az előzetes eredmények alapján is úgy tűnik, az RN, jócskán felülmúlva az előző, két évvel ezelőtti voksoláson elért eredményét (88 mandátumot), a francia pártok közül a legtöbb (143) mandátumot szerezhette meg a parlament alsóházában, most mégis csupán egy dolgot lehet biztosra venni:
Jordan Bardella nem lesz Franciaország következő miniszterelnöke.
Minden más bizonytalan, főleg, miután a Le Penéket meglepetésre legyőző baloldali pártszövetség, az Új Népfront (NFP) 182 mandátummal jócskán lehagyta az RN-t, ám az abszolút többség megszerzésétől (289 mandátumról) igencsak elmaradt. És főleg amiatt, hogy a választási szövetségeken túl aligha látszik esély bármilyen koalícióra.
Az Új Népfront választási programja leginkább a jelenlegi, Emmanuel Macron államfő által fémjelzett liberális vezetés antitéziseként volt értelmezhető, így nem tűnik valószínűnek, hogy az NFP Macronék választási szövetségével, a második legtöbb (168) mandátumot szerző Együtt-tel akarnának együtt kormányozni, azt pedig ki lehet zárni, hogy akár Macronék, akár a baloldaliak az RN-nel közösködnének.