Elhiszi, hogy Zelenszkij felesége egy vagyont költött el New Yorkban? És ha képfelismerő programmal cáfolják?

6 perc

2024.05.21. 17:30

Egyre inkább a mesterséges intelligencia gyártja és terjeszti az álhíreket, de szerepe van a leleplezésükben is. Csak az a kérdés, hogy kardként vagy pajzsként erősebb-e.

Miért terjed a Dengue-láz Afrikában? Hát azért, mert egy amerikai civil szervezet terjeszti, és azok az afrikaiak, akik kezelésben részesülnek, valójában az amerikai hadsereg kísérleti alanyai.

Ezzel a riasztó példával kezdte nemrég a londoni The Economist azt a több cikkből álló, terjedelmes sorozatát, amely arról szól, hogy a hamis hírek terjesztését mennyire megkönnyíti és felgyorsítja a mesterséges intelligencia (MI). A bőséges példatár különösen riasztó most, amikor az idén a világ több országában fontos választásokat tartanak.

Az efféle álhírterjesztés persze nem új. Csak éppen régebben többet kellett vele vacakolni. Az idézett friss példa az afrikaiak megfertőzéséről az orosz titkosszolgálat műve. Egy furcsán hasonló történelmi előzményről itt írtunk:

Csaknem 40 éve kiirthatatlan a KGB-s fake news az AIDS eredetéről

Jóval a Facebook előtt, kézműves titkosszolgálati módszerekkel szokatlanul sikeres konteót gyártottak Moszkvában és Kelet-Berlinben arról, hogy a HIV-vírus egy amerikai laborból szabadult ki.

Az oroszoknak most sokkal könnyebb dolguk van. A londoni lap által idézett módszerek közé tartozik, hogy létező és tisztességes újságok, hírportálok cikkeit kimásolják, majd MI segítségével éppen annyira írják át, hogy már megfeleljen a propagandisták céljainak, de még ne tűnjön föl, hogy az olvasó hamisítványt lát.

Egy kiberbiztonsági cég, a Recorded Future május elején tette közzé ennek a hátterét. Megkönnyítette a leleplezést, hogy a hírhamisítók egyelőre figyelmetlenek voltak, és némelyik angol vagy francia cikknél szakértő szemmel meg lehetett találni a promptot (azt az utasítást, amellyel kiadják a feladatot az MI-nek).