Vagy nagyon elszámoltak pár dolgot Iváncsán, vagy a kormánynál akarnak jól feküdni a vendégmunkások kirúgásával
A 600 kirgiz vendégmunkás kirúgása azért különös, mert alapesetben épp a vendégmunkásoktól a legnehezebb megválni, mivel munkaszerződéseik határozott időre és feltételekre szólnak. A kirgizek valószínűleg mehetnek haza, a vendégmunkáspiac nem rugalmas, aligha tudja felszívni őket. Viszont jó eséllyel meg kell kapniuk a teljes időre járó fizetésüket. A dél-koreai akkugyártó a leépítés után sem képes rendes fizetésemelést adni a saját dolgozóinak. Közülük is leépíthet, ugyanis a cég úgy kapott a kormánytól munkahelyteremtési támogatást, hogy nem kellett munkahelyszámot vállalnia.
Okozott némi meglepetést, mikor kiderült, hogy a dél-koreai SK On iváncsai gyárából több száz embert rúgnak ki. A meglepetést fokozta, hogy a 609 fős leépítés a – főként vagy kizárólag – kirgiz, munkaerő-közvetítőn keresztül foglalkoztatott vendégmunkásokat érinti.
A meglepetés oka, hogy az elmúlt időszakban inkább az okozott fölhördülés, amikor egy-egy cég magyar dolgozókat épített le, miközben a vendégmunkásokat legalábbis nagyrészt megtartotta.
A vendégmunkás a legértékesebb
Fő szabály szerint ugyanis – feltéve, hogy azonos vagy közel azonos munkakörökről beszélünk –, a vállalatok számára a vendégmunkások a legértékesebbek. A sorrend így fest:
- Vendégmunkások
- Alkalmazásban álló magyar munkavállalók
- Kölcsönzött magyar munkavállalók.
Ha egy üzemben ilyen-olyan okból létszámleépítést kell végrehajtani, az első körben és elsősorban mindig a kölcsönzött hazai munkavállalókat érinti. Hiszen őket a legegyszerűbb kirúgni, mivel technikailag nem is kirúgás történik.
A kölcsönzött dolgozókat egy munkaerő-kölcsönző cég foglalkoztatja, nem pedig az üzem közvetlenül. Leépítésükkor annyi történik, hogy az üzem kevesebb munkaerőt rendel a kölcsönzőtől. A leépített dolgozó teljesen kiszolgáltatott, nem jogosult felmondási időre, végkielégítésre, jogorvoslatra stb. A kölcsönzőcég kiközvetítheti máshová, ha éppen van kereslet, és a felkínált munka a dolgozónak is megfelel. Ha éppen nincs olyan munka, amit a dolgozó elvállalna, akkor nem dolgozik a továbbiakban annak a kölcsönzőcégnek.
A saját alkalmazásban álló munkavállalók elbocsátása már bonyolultabb, egyrészt az adminisztráció magát az üzemet terheli (feltéve, hogy nem szervezte ki ezt a feladatot külsős szolgáltatónak).