„Amikor korábban építettünk egy gyárat, az nem fejlesztett egy másik, modernebbet. Most viszont pontosan ez történik”

7 perc

2024.04.19. 16:30

Egyszerre nagyon kusza, komplex, érdekes, reménykeltő és rémisztő kérdés a mesterséges intelligencia jövője – mondja Kánai András kreatív jövőkutató, aki a lehetséges negatívumok ellenére úgy véli, a gépi értelem egészében többet ad az emberiségnek, mint amennyit elvehet

HVG: Történelmi léptékkel mérve még egy pillanat sem telt el azóta, hogy megjelent az átlagemberek számára is elérhető és érthető mesterséges értelem, a ChatGPT. Mi várható a következő néhány évben?

HVG AI3
A cikk nyomtatásban a HVG MI-mellékletében jelent meg először. A kiadvány minden, a hvg360-on megjelent cikkét itt találja.

K. A.: Az egyik nézet az, hogy felívelő pályán vagyunk, különösen, ami a nagyközönség számára is látványos részt, a generatív mesterséges intelligenciát (MI) illeti. Ez az, amely képes a szöveg- és a képmanipulációra, manapság pedig már a filmkészítésre, illetve a zeneszerzésre is. A másik nézet, amely marginálisabb, és főként csak a szakmai fórumokon lehet vele találkozni, és elsősorban a mélytanulással foglalkozó szakemberek képviselik, az, hogy lassan már eljutunk a falig. Szerintük most van egy felfokozott várakozás, de hamarosan jön a kiábrándulás is, amit az jellemez majd, hogy elapadnak a pénzek, és kevesebb embert fog érdekelni az MI. 

HVG: Ön szerint kinek van igaza?