Budapesti fura szerzetek: Deák Ferenc, aki leginkább azt szerette, amikor békén hagyták

12 perc

2024.04.12. 17:30

2024.04.14. 12:23

A haza bölcsét mindenki ismeri, ha máshonnan nem, a húszezresről biztosan és a többség azt is tudja róla, hogy meghatározó szerepet játszott az ausztriai uralkodóház és a magyar politikum közötti kiegyezés létrehozásában. Azt azonban már kevesebben tudják róla, hogy még 50 éves korában is a botrányos életű nagyanyja által felhalmozott adósságok csapdájában volt kénytelen élni, aminek azzal vetett véget, hogy pénzzé tette a vagyonát, kifizetett mindenkit és a maradékból élethossziglan beköltözött az angol királynőhöz címzett fogadóba.

Kehidai Deák Gábor szentül meg lehetett győződve arról, hogy életében nagyobb szerencse nem is érheti, mint amikor 1757-ben elnyerte Zala vármegye legszebb lányának, Hertelendy Annának a kezét. Igen ám, de a módos családból származó 14 éves lány nem akaródzott belemenni a szülők által évekkel korábban elboronált egyezségbe és nem kívánt frigyre lépni a nálánál közel kétszer olyan idős Deákkal. Ugyan az ellenkezésén némileg enyhített az a kétezer forint, amit jövendőjétől jegyajándék címén kapott, de a szertartás még így is eléggé botrányosra sikeredett.

Hertelendy Anna ugyanis megmakacsolta magát a templomban és még az őt noszogatni próbáló gyámjára, Hertelendy Zsigmondra is rádörrent, hogy ha annyira akarja ezt a házasságot, hát menjen hozzá ő Deákhoz.

Budapesti fura szerzetek
Sorozatunk korábbi cikkeit ide kattintva éri e

A szertartás után a Deák uradalom egyik lakója, Bornemissza Ferenc jókívánságait szerette volna átadni az ifjú asszonynak, ám arra Hertelendy így felelt: „Üsse meg a tüzes ménkü az uratokat, nékem nem köll sem testemnek, sem lölkömnek!”    

Ugyan egy időre olybá tűnt, hogy Hertelendy Anna megbékélt a sorsával, ám első gyermekük születését követően véget nem érő civakodásba kezdett a házaspár. A baj okát Hertelendy szertelen pénzköltési szokásaiban kell keresni, amit egy idő után Deák Gábor megelégelt és mivel a szép szó nem használt, nemcsak a pénzesláda kulcsát vette magához, de azt is megtiltotta a környék kocsmárosainak, hogy kölcsönt adjanak az asszonynak.

10 év házasság után végül Hertelendy Anna egy szép napon az időközben szeretőjévé vált unokatestvérével, Uzovics Ferenccel megszökött a családi fészekből és nem maradt más hátra, mint kimondani a válást, ennek értelmében a birtok ráeső része, benne a korábban Deák Gáborral közös otthonául szolgáló kehidai kúriával, hozzá került. Hertelendy ezt követően igen látványos pénzügyi ámokfutásba kezdett, kölcsönt, kölcsön hátán vett fel, miközben mindezt ráterhelte a birtokaira, élete végére a korban horribilisnek tekinthető 72 ezer forintos adósságot halmozott fel, ami a birtok értékét is meghaladta.

A birtokot végül elsőszülött fia, Deák Ferenc vette át tőle, az általa anyjának folyósított 18 ezer forint zálogaként, majd később, hogy szabaduljon az adósságoktól, Hertelendy a birtokot teljes egészében Ferencre és annak leszármazottaira ruházta.

A szerelmes agglegény

Deák Ferencnek pedig négy gyermeke született, Antal, Jozefa, Klára és az ifjabb Ferenc, akit majd később a haza bölcseként fognak számon tartani.