Fenyő és Szikora: "Miről szól a rock and roll? Arról, hogy de jól pörög a szoknyád, vááá"

14 perc

2024.03.12. 18:45

2024.03.12. 18:47

A Népstadion után a Puskás Arénát is beveszi idén nyáron a 80-as évek elején elképesztő sikereket elérő Hungária együttes. Fenyő Miklós szerint jól álltak a csillagok, amikor Erdős Pétert ügyesen kikerülve berobbant a Rock and roll party, Szikora Róbert szerint a véletlen mögött mindig a Jóisten van. Balla István és Németh Róbert interjúja összeveszésekről, kibékülésekről, nem tudatos brandépítésről, és arról a sosem volt múltképről, ahova a Limbó Hintóval repült minden Csókkirály.

hvg360: Majdnem 30 évvel ezelőtt, 1995-ben volt egy Hungária-koncert a Népstadionban, most júniusban újra összeáll az együttes egyetlen aréna-koncert erejéig, ezúttal a Puskásban. Miért gondolták, hogy most van itt az ideje?

Fenyő Miklós: Miért pont most? Ha három éve lett volna, akkor ugyanezt kérdezhették volna. Ennek nincs különösebb jelentősége. Mondjuk azt, hogy a feltételek most álltak úgy össze, hogy ezt a régen titkolt, majdnem eltemetett vágyat valóra váltsuk.

Szikora Róbert: Miért akkor lőtte a gólt a csatár? Hát azért, mert akkor volt helyzet. Mi most helyzetbe kerültünk.

hvg360: Zajlanak már a próbák?

F. M.: A zenei próbák előkészítése zajlik. Egyeztetjük, összeállítjuk a műsort, átgondoljuk, hogy körülbelül melyik dalnál vagy melyik eseménynél milyen látványt képzelünk el, felépítjük a dramaturgiát stb. Ezután kezdődnek majd csak a próbák.

Fenyő Miklós: A mostani koncertre természetesen 2024-es technikával és látványvilággal készülünk.
Túry Gergely

hvg360: A 80-as évek elején a Hungária a dalokkal, díszletekkel, ruhákkal, elrepítette a közönséget egy elképzelt világba, egy Magyarországon sosemvolt 50-es évekbeli rock and roll-korszakba. Az idei koncert a 80-as éveket fogja inkább megidézni vagy ez is az eredeti elképzelt, 50-es évekbeli világot? 

F. M.: Mindkettőt. Sőt, emlékeztetnünk kell a közönséget a 1995-ös Népstadion-koncertre is, ami persze nem lett volna, ha nem lett volna a Hungária 1980-81-es berobbanása, elképesztő közönségsikere. De a mostani koncertre természetesen 2024-es technikával és látványvilággal készülünk. Ami pedig a Hungária körüli elképzelt világot illeti, ahhoz kétségtelenül

az 50-es évek Amerikája adta az inspirációt, de a megvalósulás már nagyon is magyar volt.

hvg360: Korábban hosszabban is beszélgettünk arról Fenyő Miklóssal (meg ez, ha másból nem, a Made in Hungária c. filmből is tudható), hogy ő a családjával élt az 50-es években Amerikában, így gyerekként saját tapasztalata volt a rock and roll korszakról. Rákospalotáról mennyire látszott ez az amerikás világ?

Sz. R.: Nekünk is, meg az utcánkba többeknek is voltak rokonai, akik kint éltek, és küldték rendszeresen az IKKA-csomagokat (az Ibusz Külforgalmi Közért Akció, azaz IKKA, a tengerentúlra kivándoroltaknak adott lehetőséget arra, hogy csomagokkal segíthessék az otthon maradt rokonaikat és barátaikat – a szerk.), benne rágógumi, farmer, képes magazinok, aranygyűrű, jelvények, Foxi Maxi meg minden. (Erről egyébként az R-Go-nak dalt is írtam Pakk címmel.) Ebből mi azt láttuk, hogy az ott egy jó világ, amiben mi éltünk, az pedig egy szar. Ez persze nem volt feltétlenül így igaz.

De mégis, azt láttuk, hogy egy elég gyenge képességű rákospalotai pasi, aki kiment, ott simán elhelyezkedett, tudott valakivé válni, egy csomó pénzt keresett. Itthon meg csak güriznek a gyárakban az emberek a semmiért. Egyébként, amit Miki mondott, hogy a Hungária-világ végül nagyon is magyar volt, az fontos.