Miért kezdték el újabban meddővé operáltatni magukat a francia és amerikai férfiak?
Másfél évszázad vazektómiatörténet: félig kasztrált Freud, élenjáró új-zélandiak, erőszakkal sterilizált indiaiak.
Miért ugrott egy bő évtized alatt a tizenötszörösére a magukat műtétileg sterilizáltató férfiak száma? – találgatják francia társadalomtudósok és egészségpolitikusok, miután február elején napvilágot látott egy ezzel kapcsolatos felmérés.
A számok nyelvén ez annyit tesz, hogy 2022-ben több mint 30 ezren estek át vazektómián, míg 2010-ben még alig kétezren operáltatták magukat meddővé. A 20–70 év közötti korosztályban százezer férfira évente 10 helyett immár 150 ondóvezeték-lekötés jut. A változás azért is látványos, mert Franciaországban a nők jelenleg ennél kisebb arányban sterilizáltatják magukat.
Ha nem is ilyen mértékben, de az Egyesült Államokban ugyancsak növekedés tapasztalható e téren: pár év alatt 26 százalékkal több férfi jelentkezett be erre a műtétre. A Chicagói Egyetem kutatói szerint ezt a változást jórészt a Legfelsőbb Bíróságon zajló Dobbs kontra Jackson Women’s Health Organization-ügy indította el. Annak a pernek az volt a tétje, hogy korlátozzák-e a nők abortuszhoz való jogát (a 2022-es ítélet végül korlátozta).
Világszerte egyébként igen különböző a férfiak hozzáállása az önkéntes sterilizáláshoz. Az ENSZ pár évvel ezelőtti becslése szerint átlagosan a férfiak két százaléka vállalja ezt a műtétet (az Egyesült Államokban jelenleg ez 4 százalék). Összehasonlításképpen: a nők negyede kötteti el fogamzásgátlás céljából a petevezetékét.