Az egyik dolgozó kikezdett egy kamasz lánnyal, majd simán kettesben maradhatott vele – elég lyukas a gyermekvédelmi rendszer

10 perc

2024.02.23. 10:00

A bicskei molesztálási ügy és az abból kinövő kegyelmi botrány nyomán szigorítást ígér a kormány a gyermekvédelmi intézményeket vezetőkre vonatkozó előírások terén. Kérdés, hogy a gyakorlatban ez mit ér majd, ha egyrészt a pszichológiai teszt nem jó szűrő a szakemberek szerint, másrészt akkora az emberhiány az ágazatban, hogy azt is felveszik, akinek nincs megfelelő végzettsége, és lehetetlen megoldani, hogy egy gyermekfelügyelő ne maradhasson egyedül a gyerekekkel.

„Az áldozatok kálváriája kötelez bennünket, hogy megerősítsük a gyermekvédelmi intézményeink vezetését és felügyeletét, az ott dolgozókra vonatkozó előírásokat és korlátozásokat. Mindezeket együtt pedig egy új gyermekvédelmi törvénycsomag formájában be kell nyújtanunk az Országgyűlésnek” – fogalmazott Orbán Viktor február 17-én tartott évértékelőjén, amelyet két héttel azután tartott, hogy nyilvánosságra került K. Endre kegyelemügye.

Gulyás Gergely egy nappal előtte a kormányinfón pedig úgy fogalmazott, hogy a jövőben azt szeretné a kormány, ha a gyermekvédelmi intézmények élére csak azután lehessen valakit kinevezni, ha az illető előzetesen átesett pszichológiai alkalmassági vizsgálaton, kiterjesztett megbízhatósági vizsgálaton, és környezettanulmány is rendelkezésre áll.

Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott interjúban kemény szavakat használt. Azt mondta, már elrendelt egy teljes körű átvilágítást és ellenőrzést, ennek során át kell világítani az összes ilyen intézményt abból a szempontból, hogy a mostani vezetők átmentek-e a megfelelő alkalmassági vizsgálaton, megfelelnek-e a feltételeknek, és ez vajon mindenre kiterjedt-e.

Hozzátette: ennek az életvitelre, a szexuális devianciára, a pszichológiai megfelelésre is ki kell terjednie.

Olyan emberek, akik veszélyt jelentenek a gyerekekre, nem dolgozhatnak se iskolában, se óvodában, se gyermekotthonban.

Orbán Viktor szerint „lehetetlen”, hogy egy olyan ügy – amelynek a középpontjában a pedofil bűncselekményt elkövető gyermekotthon-igazgató áll – megtörténhet, és utána „nem azonnal robban föl az adott közösség”, hanem még „mismásolás, rejtegetés, sumákolás” történik.

Bemutatjuk, hogyan építette fel a hallgatás falát Vásárhelyi János a bicskei gyermekotthonban

Bár Balog Zoltán már régen tudott a bicskei pedofilvádakról, nem sikerült a meggyanúsított igazgatót rövid úton eltávolítania a gyerekotthonból. Vásárhelyi János gyanús körülmények között érkezett az intézménybe, amely életvitelszerű lakhelye lett, és ahol függő helyzetek sorát teremtette meg. Politikai következményük sosem lett a bizonyítást nyert bűncselekményeknek.

Orbán közölte, rendet kell tenni, és rendet is fognak tenni ezen a területen, ezt a munkát személyesen fogja nyomon követni, és a végén megfelelő döntésekkel szeretné lezárni.

  • De hogy is néz ki most a rendszer?

Jelenleg a nevelői pozícióban dolgozó szakemberektől elvárt valamilyen, a szakmához kapcsolódó, felsőfokú végzettség, ez lehet szociális munkás vagy pedagógia, de amint azt Herczog Mária szociológus, a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület elnöke, az ENSZ Gyermekjogi Bizottság korábbi tagja lapunknak megjegyezte, az, hogy valakinek van megfelelő végzettsége, még nem jelenti azt, hogy alkalmas arra, hogy nehéz élethelyzetben lévő gyermekekkel foglalkozzon.

Transzparensek a február 21-én tartott tüntetésen.
Veres Viktor

A gyermekotthonokban dolgozó gyermek- és ifjúsági felügyelőknek ennél is alacsonyabb fokú végzettség is elég: a munkába álláshoz mindössze egy féléves OKJ-s képzést kell elvégezniük. A gyakorlatban azonban akkora a munkaerőhiány, hogy van olyan hely, ahol ahhoz sem ragaszkodnak, hogy az illető elvégezze a tanfolyamot, elég, ha már jár a képzésre ahhoz, hogy alkalmazzák ebben a munkakörben.