A gyermekvédelem ma csak politikai szlogen – A magyar állam kifejezetten rossz szülő
Miközben egy gyermekotthoni abúzus következtében előállt politikai botránytól hangos a közbeszéd, épp a gyerekekről, a valós gyerekvédelemről alig esett szó – legalábbis a pénteki influenszertüntetésig. Magyarországon az európai átlagnál háromszor több gyereket emelnek ki családból, ám az érintetteknek nem biztos, hogy jobb körülményeket tud nyújtani ezután az állam.
„Arról, hogy a nem biztonságos családi környezetben élő gyerekeket ki kell onnan emelni, állami szervek, hatóságok döntenek. Az államnak ugyanakkor ezután kötelessége lenne jobb minőségű ellátást biztosítani a súlyosan elhanyagolt, bántalmazott, a családjukból kiemelt gyerekeknek, mint amit a saját családjuk adott” – foglalja össze röviden Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakembere azt, mi is az a valós gyerekvédelem.
És azt kell mondani, hogy nem elég eredményes, nem elég jó szülő az állam.”
Ugyanerről volt szó több tízezer ember előtt a Hősök terén a pénteki influencertüntetésen is, ahol többek között az állami gondoskodásban nevelkedett Osváth Zsolt elérzékenyülve beszélt gyerekkoráról, és éles kritikát fogalmazott meg a gyerekotthonok helyzetéről.
„Én intézetben nőttem fel, láttam a legaljasabb nevelői visszaéléseket, engem konkrétan a pszichiátriára zártak, mert tudomást szereztem egy tanár és egy diák kapcsolatáról. Azt mondták, bolond vagyok, képzelődöm, ilyen nem fordulhat elő egy keresztényi intézetben. (…). Hogy magukat mentsék, engem majdnem az öngyilkosságba kergettek. És valahányszor visszaélésekről hallok, bennem sebek tépődnek fel, mert nekem nem volt kitől segítséget kérnem. Tudom milyen, ha nem hisznek neked.”
Osváth Zsolt elérzékenyülve mondta a többezres tömegnek a Hősök terén: Ma a zacisokat képviselem
„Egy felelős kormány nemcsak óriásplakáton védi meg a gyerekeket, többnyire tőlünk, melegektől. A könyvek befóliázása, a melegek örökbefogadásának ellehetetlenítése nem gyermekvédelem" - mondta az influenszer a péntek esti tüntetésen a Hősök terén.
Majd arról beszélt:
Látnunk kell, hogy egy felelős kormány nem csak óriásplakáton védi meg a gyerekeket – többnyire tőlünk, melegektől –, a könyvek befóliázása, a könyvesboltok büntetése, a melegek örökbefogadásának ellehetetlenítése nem gyermekvédelem.”
De mire is jó a „legszigorúbb gyermekvédelmi törvény”?
Hiába jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a tavalyi évértékelőjén, hogy nálunk lesz a legszigorúbb gyerekvédelmi törvény Európában, ha a valódi gyerekvédelemhez ennek alig van köze (annál inkább a homofóbia szította politikai haszonszerzéshez).
Épp a szabályozás az egyetlen eleme a rendszernek, ami nagyjából rendben van már 1997 (!) óta, amikor megjelent a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény. Annak finanszírozása, betartatása, az abban leírtaknak való gyakorlati megfeleltetés viszont sok sebből vérzik.