Somogyi Zoltán: A Fideszre nézve veszélyes lehet, ha elindul bármiféle kibeszélés

10 perc

2024.02.12. 04:30

Nem tudjuk, melyik lesz az a pillanat, amikor átcsúszik az emberek tudatába, hogy valami nem stimmel ezzel a kormányzással, ezért is veszélyes a mostani ügy – mondta a hvg360-nak adott interjúban Somogyi Zoltán szociológus, a Political Capital társalapítója. A kegyelembotrány miatt Novák Katalin szombaton lemondott, vele együtt Varga Judit is bejelentette, hogy távozik a közéletből. Volt férje, Magyar Péter ezek után nekiment Rogán Antalnak. Hova vezethet mindez? Interjú Somogyi Zoltánnal.

hvg360: Valóban elmondhatjuk, hogy a Fidesz nem egy következmények nélküli párt – ideértve a kormányt is? Rendben, lemondott Novák Katalin és visszavonul a közélettől Varga Judit, de nem azért távoztak, mert kegyelmet adtak egy pedofilt segítő embernek, hanem mert ez kiderült, és botrány lett belőle.

Somogyi Zoltán: A Fidesz nem következmények nélküli politikai közösség, csak másnak van következménye, mint azt alapvetően várnánk: egyetlen dolog érdekes, az, hogy nem csökkenhet Orbán Viktor elfogadottsága. Ha úgy látják, hogy valami veszélyezteti a miniszterelnök hatalmát, azonnal lépnek, és ilyenkor senki sem szent. Ugyanis Magyarországon nem a kormánypártnak van miniszterelnöke, hanem a miniszterelnöknek egy teljes szervezete, amelyet kormánypártnak hívunk.

hvg360: De sikerült eltolni maguktól? Kedden még az volt a narratíva, hogy tiszteletben tartják az államfő döntését, majd Orbán csütörtökön előállt az alkotmánymódosítással.

S. Z.: A Fidesz ráküldött egy húszezres közvélemény-kutatást erre a helyzetre, amiből a városi legendák szerint az jött ki, hogy az emberek háromnegyede szerint egy ilyen helyzetben a köztársasági elnöknek mennie kell. Ha jól tudom – és ha igaz a városi legenda –, akkor ez volt az a pont, mikor a Fidesz eldöntötte, hogy Novák Katalinnak mennie kell.

Orbán Viktort teljesen el akarták távolítani az ügytől. Novák lemondása előtt meg kellett teremteni azt a lélektani helyzetet, hogy a választók azt érezzék, a miniszterelnöknek ehhez semmi köze, és ő teljesen máshogy gondolkodik ebben a kérdésben.

Az alkotmánymódosítás miniszterelnöki benyújtásán túl ennek része volt az is, hogy rapportra hívták a Köztársasági Elnöki Hivatal munkatársait, hogy magyarázzák már el Orbán Viktor számára, mi volt ez a döntés, majd nyilvánosságra került, hogy a miniszterelnök ezzel nagyon nem ért egyet (ezt a 444.hu-nak mondta el a lap szerint Orbán közeli munkatársa – a szerk.).

Az is a lemondatási folyamat részévé vált, hogy háromóránként menekült el egy-egy Novák-tanácsadó, majd jött a köztársasági elnököt számonkérő cikk Bayer Zsolt által jegyezve a Magyar Nemzetben, és sorolhatnánk a további példákat.