Portik és Gyárfás – Egyikük az alvilágban, a másikuk a felvilágban akart első lenni

10 perc

2024.02.07. 11:45

Mindketten alulról jöttek, és a saját területükön jutottak a csúcsra, majd eltérő ütemben ugyan, de onnan zuhantak a mélybe. Portik Tamás és Gyárfás Tamás sorsát egy olyan gyilkossági ügy köti össze, ami Magyarországon példa nélküli: sem előtte, sem azóta nem lett bérgyilkosság áldozata olyan ember, aki annyira befolyásos lett volna, mint annak idején az áldozat, Fenyő János. Éppen ezért nemcsak maga a Fenyő-ügy szimbolikus jelentőségű, de az abban hozott elsőfokú ítélet is. Ez cikkünk megjelenése után meg is született, alább erről is olvashatnak.

1984-ben egy budapesti tinédzsert társaival együtt elkaptak a rendőrök, miután már egy ideje telefonfülkéket fosztogattak városszerte. A pénzt, amit az utcai fülkék feltöréséből szereztek, szórakozásra, ruhákra költötték. Ugyanebben az évben egy budapesti sportriporter karrierje fordulatot vett, miután lehetőséget kapott arra, hogy a Los Angeles-i olimpiáról tudósítson.

A fiatal sportriporter és a nála is fiatalabb telefonfülke-fosztogató sorsa tíz évvel később, jóval a rendszerváltás után ért össze: Portik Tamás 1994-re már a húszas éveiben járt, és az alvilág legnagyobb olajos cégének, az Energolnak az egyik tulajdonosaként tetszelgett, de az egykori sportriporter is kinőtte magát. Gyárfás Tamás ekkorra már gazdag médiavállalkozó, az egyik első kereskedelmi magántelevízió, a Nap TV tulajdonosa volt.

Energolos főnökével, Drobilich Gáborral együtt Portik Tamás 1994 közepén, egy ingatlanügynökségen keresztül talált rá arra a budai, Kelenhegyi úton lévő úszómedencés villára, amelyről úgy gondolták, megfelelő lenne nekik, szívesen kibérelnék. Nem az úszómedence miatt, hanem azért, mert az ingatlanra, amelyből később Portik valóságos erődöt csinált, az utcáról nehezen lehetett belátni. Pont ideális volt nekik, ki is bérelték. A villa tulajdonosa Gyárfás Tamás volt. Innen, a kilencvenes évek közepétől eredeztethető Portik és Gyárfás, a Fenyő János meggyilkolása miatt indult büntetőeljárás két vádlottjának kapcsolata.

Harminc év telt el azóta, hogy Portikék kibérelték a Gyárfás-villát. Egyikük, Drobilich Gábor már nincs az élők sorában. Gyárfás Tamás és Portik Tamás pedig ma már csak árnyékuk egykori önmaguknak. Részben éppen azért, mert főszereplői egy olyan eljárásnak, amely kiemelt ügynek számít. Mondhatni, szimbolikus ügynek. Mert jóllehet a rendszerváltás utáni évtizedben egyáltalán nem számított rendkívülinek az, ha valakit a nyílt utcán lőttek szitává, volt egy bérgyilkosság, amely mégiscsak kilógott a sorból: 1998. február 11-én egy bérgyilkos Buda belvárosi részén likvidálta az akkor 43 éves Fenyő Jánost.