Még jobban elfajulhat a helyzet a Közel-Keleten a rakétatámadásokkal kísért iráni erőfitogtatás miatt
A szomszéd országokra lövő Irán célja az elrettentés, ami azonban a sebezhetőségére is rávilágít. A gázai háború egyre inkább hergeli a perzsa állam közel-keleti klienshálózatát, növelve a konfliktus kiszélesedésének veszélyét.
Két nap leforgása alatt három szomszédos országban – Szíriában, Irakban és Pakisztánban – is csapást mért az iráni Forradalmi Gárda. Figyelemre méltó, hogy a rakétákkal és drónokkal végrehajtott múlt heti erődemonstrációt Teherán nem a határain túl általa létrehozott vagy támogatott milíciákkal hajtatta végre, hanem a saját elit gárdájával, mégpedig – mint állította – az Irán ellen nemrég elkövetett merényletek tettesei és támogatói ellen. Talán magyarázhatja a szokatlan iráni lépést, hogy – mint a HVG-nek Zia Ur Rehman pakisztáni szakértő fogalmazott – Irán úgy véli, a belső biztonságát fenyegetik Szíriából, Irakból és Pakisztánból.
Irán és Pakisztán helyreállítja diplomáciai kapcsolatait
A szomszédos országok a múlt héten egymás területein lévő lázadó és dzsihadista szervezetek bázisait rakétázták.
Az újságíró-elemző utalt a közép-iráni Kermánban január 3-án elkövetett kettős öngyilkos merényletre, amelyet az Iszlám Állam (IS) helyi szervezete, az Iszlám Állam Koraszáni Tartomány (ISKP) vállalt magára. A teheráni vezetést kétségtelenül szíven ütötte a kamikaze akció, amelyben mintegy százan lelték halálukat, mert
a támadás az eddigi legsúlyosabb merénylet volt iráni földön az 1979-es iszlamista forradalom óta.